Ministar pravde Republike Srpske Goran Selak izjavio je da oduzimanje imovine Srpske pravoslavne crkve u Federaciji BiH i sve češći napadi na pravoslavne svetinje ukazuju na postojanje organizovane i sistematske aktivnosti usmjerene na brisanje srpskog identiteta i prekrajanje istorije na tim prostorima, te poručio da Vlada Srpske takve pokušaje neće dozvoliti.

Selak.jpeg

Selak je naglasio da Republika Srpska ne traži ništa što pripada drugima, ali da će uvijek štititi i institucionalno čuvati ono što je njeno, posebno kada je riječ o imovini i svetinjama Srpske pravoslavne crkve.

„Ne želimo ništa što pripada drugima, ali ćemo uvijek nastojati da sačuvamo i institucionalno zaštitimo ono što je naše. Pogotovo zato što bez pravoslavnih svetinja, kao što su srpska groblja, kapele i hramovi SPC, nema ni nacionalnog ni narodnog jedinstva“, poručio je Selak.

On je istakao da su hramovi Srpske pravoslavne crkve, kapele, srpska groblja i kulturno-istorijski spomenici bili i ostali temelj očuvanja duhovnog identiteta srpskog naroda kroz vijekove.

Prema njegovim riječima, očuvanje duhovnih centara, jezika, tradicije i istorijskih spomenika predstavlja obavezu svih Srba, jer su upravo te vrijednosti omogućile opstanak naroda, kulture i državotvornosti.

Selak je zaključio da će institucije Republike Srpske nastaviti da brane pravoslavne svetinje i srpsku imovinu, jer je zaštita duhovnog i nacionalnog identiteta jedan od ključnih prioriteta.