
Penzije u Republici Srpskoj od 1. januara 2026. godine usklađene su za 6,45 odsto, dok će penzioneri u Federaciji BiH dobiti povećanje od 11,2 odsto, pokazuju odluke entitetskih vlada.
Vlada Republike Srpske donijela je odluku o utvrđivanju iznosa najniže penzije, kojom su svi postojeći iznosi iz decembra 2025. godine uvećani za ukupni procenat usklađivanja od 6,45 odsto.
Isplata najniže penzije po ovoj odluci primjenjuje se od 1. januara 2026. godine.
Prema novoj odluci, najniža penzija za korisnike sa do 15 godina penzijskog staža iznosi 349,35 KM.
Za penzionere sa 15 i više, a manje od 20 godina staža, najniža penzija iznosi 419,27 KM.
Korisnici sa 20 i više, a manje od 30 godina staža primaće 489,16 KM.
Najniža penzija za 30 i više, a manje od 40 godina staža utvrđena je na 559,10 KM.
Za penzionere sa 40 i više godina staža najniža penzija iznosi 698,89 KM.
S druge strane, Vlada Federacije BiH je 27. januara, na telefonskoj sjednici, usvojila odluku o akontacionom usklađivanju penzija u visini od 11,2 odsto.
U skladu sa tom odlukom, najniža penzija u Federaciji BiH povećana je sa 599 na 666 KM.
Zagarantovana penzija povećana je sa 715 na 795 KM, dok je najviša penzija uvećana sa 2.996 na 3.332 KM.
Šta Vi mislite o ovome?