
Direktor Elektroprivrede Republike Srpske Luka Petrović najavio je da će u subotu, 31. januara, u Ugljeviku biti potpisan ugovor o prenosu koncesije na preduzeće Rudnik i termoelektrana „Ugljevik“, čime će koncesiono polje „Istok dva“ obezbijediti stabilan rad termoelektrane u narednih više od 20 godina.
Nakon odluke Vlade Republike Srpske o ustupanju koncesije, Petrović je posjetio RiTE „Ugljevik“ i sa rukovodstvom razgovarao o narednim koracima, dok ga je direktor preduzeća Žarko Novaković upoznao sa dinamičkim planom uvođenja u eksploataciju rudarskog polja „Istok dva“.
„Uprava ima jasan plan kako doći do uglja u ‘Istoku dva’ i istovremeno rješavati nagomilane probleme u preduzeću“, rekao je Petrović.
On je najavio da će u srijedu, 4. februara, biti održan sastanak sa mještanima ovog područja koji su iskazali nezadovoljstvo uslovima života u blizini eksploatacionog polja.
„Treba da ih uvjerimo da smo preduzeli sve mjere kako bi se što hitnije pristupilo eksproprijaciji zemljišta na lokalitetu ‘Istok dva’ i da mještani dobiju odgovarajuću infrastrukturu“, istakao je Petrović.
On je dodao da će biti organizovan i sastanak sa nadležnim institucijama kako bi se ubrzale aktivnosti u vezi sa eksproprijacijom, rješavanjem elektrosnabdijevanja, dijela vodovodne mreže i putne infrastrukture, pri čemu će biti angažovana i rudarska mehanizacija.
„Potrebno je napraviti jasan dinamički plan sa preciznim zaduženjima i očekujemo da za petnaestak dana imamo analizu definisanih aktivnosti“, naveo je Petrović.
Direktor RiTE „Ugljevik“ Žarko Novaković zahvalio je Petroviću na brzoj reakciji i posjeti, naglasivši značaj dodjele koncesionih prava na površinskom kopu „Istok dva“.
„Ovo je mali, ali suštinski veliki korak za razvoj rudarskih radova i obezbjeđivanje dovoljnih količina uglja za stabilan rad termoelektrane ‘Ugljevik’, kao i za energetsku stabilnost Republike Srpske i građana Ugljevika“, ocijenio je Novaković.
On je posebno zahvalio Vladi Republike Srpske što je, kako je istakao, koncesiono polje „Istok dva“ potpuno besplatno, bez ikakve naknade, preneseno na RiTE „Ugljevik“.
Novaković je dodao da je značajan i sastanak zakazan za 4. februar sa mještanima koji žive na području razvoja rudarskih radova, naglasivši spremnost preduzeća da, uz podršku mješovitog holdinga, preuzme odgovornost za rješavanje svih otvorenih pitanja.
Šta Vi mislite o ovome?