
OHR-u i dalje smeta Dan Republike Srpske, pa su ponovo poručili da „obilježavanje 9. januara predstavlja jasno nepoštovanje odluka Ustavnog suda BiH“.
U saopštenju se navodi da je Ustavni sud BiH istakao kako utvrđivanje 9. januara kao Dana Republike Srpske ne simbolizuje kolektivno i zajedničko sjećanje u multietničkom društvu, te da je diskriminatorsko.
Iz OHR-a upozoravaju da nepoštovanje odluka Ustavnog suda može predstavljati krivično djelo na osnovu odredbi Krivičnog zakona BiH.
Dodaju da je preduzimanje zakonom propisanih mjera u nadležnosti organa za sprovođenje zakona, posebno kada je riječ o nosiocima javnih funkcija.
Šta Vi mislite o ovome?