
Njegova svetost patrijarh srpski Porfirije uputio je danas božićnu poslanicu vjernicima, čestitajući praznik Hristovog rođenja i pozvavši na mir, jedinstvo i pomirenje u vremenu dubokih podjela i neizvjesnosti.
Patrijarh je istakao da je Božić praznik mira i da je mir dar Božji koji se ne nameće silom, već se rađa u smirenju, ljubavi i zajedništvu, te da je svaki čovjek pozvan da taj mir širi među bližnjima.
U poslanici je naglašeno da savremeni svijet živi u vremenu ratova, geopolitičkih napetosti, ekonomske nesigurnosti, inflacije, siromaštva i duhovne krize, što kod mnogih ljudi izaziva strah, usamljenost i gubitak smisla.
Osvrćući se na prilike u Srbiji i regionu, patrijarh Porfirije upozorio je na duboke društvene podjele, rast nepovjerenja i gubitak duhovnog i kulturnog identiteta, kao i na demografski pad koji predstavlja ozbiljan izazov za budućnost naroda.
Poručio je da, uprkos svim iskušenjima, hrišćani ne treba da se boje, jer Hristovim rođenjem zlo gubi posljednju riječ, a čovjek saznaje da nikada nije sam.
Patrijarh je pozvao vjernike da Božić dočekaju kao praznik bližnjeg, praštanja i odgovornosti jednih za druge, naglašavajući da je svako pozvan da u drugom čovjeku prepozna brata.
Na kraju poslanice, patrijarh Porfirije uputio je poziv svima da prevaziđu podjele, pruže ruku jedni drugima i žive ljubav ne riječima, već djelima, pjevajući zajedno anđeosku pjesmu mira: „Slava na visini Bogu i na zemlji mir, među ljudima dobra volja“.
Šta Vi mislite o ovome?