
Ruski general Fanil Sarvarov poginuo je nakon što je u ponedjeljak, 22. decembra, u Moskvi eksplodirao automobil u kojem se nalazio.
Sarvarov je obavljao dužnost načelnika Uprave za operativnu obuku Oružanih snaga Ruske Federacije, a prema dostupnim podacima učestvovao je u više oružanih sukoba, uključujući ratove u Čečeniji, Južnoj Osetiji, Siriji i Ukrajini.
Eksplozija se dogodila jutros oko 7 časova po moskovskom vremenu, u ulici Jasenjeva, na području Domodedova. Ruski zvaničnici su ubrzo nakon incidenta uperili prst u Kijev, iako zvanična istraga još traje.
Prema prvim informacijama, Sarvarov je u eksploziji zadobio teške povrede i živ je izvučen iz vozila, ali je preminuo po dolasku u bolnicu.
U detonaciji je pričinjena materijalna šteta i na drugim parkiranim automobilima koji su se nalazili u blizini mjesta eksplozije.
Istražni organi sumnjaju da je ispod vozila bila postavljena improvizovana eksplozivna naprava, koja je aktivirana nekoliko sekundi nakon što je automobil pokrenut.
Prema navodima ruskog medija „Agencija“, vozilo je eksplodiralo u blizini zgrade u kojoj je general bio prijavljen, kao i na oko 150 metara od objekta u kojem živi veći broj pripadnika vojne obavještajne službe GRU.
Šta Vi mislite o ovome?