
Драшко Станивуковић, предсједник Покрета Сигурна Српска, предао је у Републичко јавно тужилаштво Републике Српске кривичне пријаве против више одговорних особа због, како је рекао, криминала у Руднику и термоелектрани (РиТЕ) Угљевик, а како је навео, пријаве се односе на три бивша предсједника Владе Републике Српске.
Кривичну пријаву Станивуковић је поднио против НН особа, али је открио да се то односи на Александра Џомбића, у чије вријеме је склопљен уговор о концесији са фирмом Цомсар Енергy Гроуп Лимитед у власништву Рашида Сердарова, затим против Жељке Цвијановић, која је била премијер 2017. године, као и Радована Вишковића, који је био на челу Владе Српске када је Цомсар добио продужење концесије 2021.
Поред тога, Станивуковић је најавио да ће кривичном пријавом тражити да се испита и утицај Милорада Додика, предсједника СНСД.
"Иако нема индиција да је он директно учествовао у томе, тражићемо да се испита и Додик због сумње у трговину утицајем", поручио је Станивуковић.
Станивуковић је казао да су кривичне пријаве које је предао требале да буду посао надлежних правосудних институција у Српској, као и Министарства унутрашњих послова, а након што се сазнало да ће Сердарову морати да се плати 240 милиона КМ за ништа.
"Овај криминал је видљив голим оком. Лично сам исао у РИТЕ Угљевик, ево на сликама видите да тамо нема ништа, а требало је да буду двије термоелектране, не једна, већ двије од по 300 мегавата. Ово је исти случај као прича за покретну мобилну болницу од пет милиона КМ", рекао је Станивуковић.
Навео је да је Српска дала оно што је највредније, а то је земљу.
"Неко то даје милијардеру. А онда он то није направио. Ево уговора који каже, ти шефе, пријатељу, Сердарову, ко год да си, треба да направиш двије ТЕ и зато ти дајемо угаљ да копаш. И он не уради 11 година ништа, а шта они ураде, продуже му концесију. А да парадокс буде већи, постојећа термоелектрана остане без угља и не може да производи. А они на све то му дају наших још 240 милиона марака", поручио је Станивуковић.
Да проблем буде још већи, додао је лидер Покрета Сигурна Српска, надлежни су Сердарову дали све могуће повластице, укључујући и извоз угља.
"Зар стварно мислите да ово није за лисица? Овај криминал достиже врхунац у њиховој владавини", казао је он.
Станивуковић тврди да власт крије све документе за овај случај и да се то мора промијенити.
"Позивам све надлежне да реагују. Ми кривичне пријаве подносимо против првог предсједника Владе Републике Српске у том тренутку, то је Александар Џомбић. Па надаље Жељка Цвијановић, која је имала историјску улогу. Извјештај Комисије за концесије из 2017. каже да концесионар не испуњава своје обавезе из уговора о концесији, а тада је премијер Жељка Цвијановић. Даље иде Радован Вишковић. Нећемо против Сава Минића, јер има прилику да ово исправи. Ако не, сматраћемо га саучесником", рекао је Станивуковић.
Казао је да ће тражити да се испита и утицај Милорада Додика на случај.
"Иако нема формално-правно ниједног његовог потписа али је ту трговина утицајем са аспекта да је он постављао камен темељац, па без обзира што је он тада био предсједник Републике Српске, он је вјероватно тјерао све ове људе да се то потписује", тврди Станивуковић.
Шта Ви мислите о овоме?