
Сезона крсних слава се ближи, а у многим домаћинствима широм Српске домаћини праве списак онога што ће се наћи на трпези и збрајају рачуне. Иако је слава симбол радости и заједништва, за поједине постаје извор бриге јер, како кажу заштитници права потрошача, поједине намирнице скупље су него лани и до 40 одсто.
Вјерници који се припремају за прославу крсне славе истичу да, без обзира на све веће трошкове и финансијске изазове, неће одустати од обиљежавања овог важног обичаја јер прослава славе представља традицију и породичну вриједност коју поскупљења намирница не могу угасити.
Домаћин из Лакташа Злаја К., који са породицом обиљежава Аранђеловдан, истиче да се већ припремају за славу.
- Имамо много гостију, па за славу издвојимо и до 2.000 КМ. Осим растућих трошкова, обиљежавање крсне славе изискује и огроман труд и вријеме. Све почиње неким мањим пословима, попут кисељења купуса. Још прије два мјесеца смо резервисали славске колаче. Обавезе, послови и трошкови се у овом периоду гомилају - казао је он и навео да је најважније да на столу буду славски колач, свијећа и жито.
Милка Муждека из Шипова каже да посна трпеза није ништа јефтинија од мрсне.
- Треба до 1.500 марака да би се припремила трпеза и испоштовали обичаји. Срећа је што ми помажу кћерке, па не пада све на једног - каже она.
Из бањалучке печењаре "Царство" за "Глас" су навели да су ове године цијене више у односу на претходну, али да нема драстичне разлике.
- Килограм прасећег печења у малопродаји је тренутно око 30 КМ, док они који купују цијело прасе килограм живе ваге плаћају по шест марака плус услугу печења - навели су из ове печењаре и додали да је тренутно потражња мирнија, али како се ближе славе и божићни празници, очекују гужву и већу потражњу.
Слично потврђује и Алекса Ристић из бијељинске клаонице и печењаре "Ристић" истичући да прасићи до 20 килограма коштају око пет и по марака живе ваге.
- Већи се могу купити и за четири и по до пет марака, у зависности од тежине. Наруџбе већ пристижу, како која слава долази, тако људи резервишу - рекао је Ристић.
Поред сланих јела, на славском столу луксуз постају и колачи, што потврђује и посластичарка из Бањалуке, која је хтјела да остане анонимна, а која годинама прави ситне колаче.
- Цијена је од 27 КМ до 35 КМ по килограму. Те су цијене, отприлике, биле исте и претходних година. С обзиром на то да се приближава Аранђеловдан, сви термини су ми попуњени, а увелико стижу и наруџбе за Никољдан - навела је она и додала да домаћини углавном наручују до 10 килограма.
Бањалучанка Ранка М., која такође прави ситне колаче, раније је имала пуне руке посла, али су се посљедњих година наруџбе смањиле, а домаћини углавном траже славске хљебове.
- Сада се већина одлучује само за славски колач, односно хљеб, јер су састојци за слаткише прескупи. Имам наруџбе и по неколико мјесеци унапријед, а цијена зависи од величине и украса. Цијена се креће од 20 до 30 КМ, у зависности од тога ко шта жели. Иако је цијена у неким пекарама мања, моја је формирана на основу тога да посветим више пажње детаљима и облицима - каже она.
Предсједница добојског Удружења грађана "ToPeeR" Снежана Шешлија рекла је за "Глас" да је све теже испоштовати обичаје који прате прославу крсне славе.
- Оно што би требало да буде на трпези скупље је од 20 до чак 40 одсто. И кад се смањи број гостију, уштеде су минималне. Славска трпеза, која би требало да буде израз радости, све више постаје терет за породицу - рекла је Шешлија.
Према њеним ријечима, посебно тешко на крај с цијенама и поскупљењима излазе пензионери јер многи не могу покрити ни основне трошкове.
- Велики број пензионера не може више испратити трошкове славе од својих примања. Има случајева да људи узимају и кредите од неколико стотина марака само да би обиљежили славу како доликује - навела је она и додала да више нема разлике у трошковима када је ријеч о томе да ли је трпеза посна или мрсна.
Риба
Из бањалучке рибарнице "Ихтис" навели су да се грађани већ распитују за цијене, али да је још рано за поруџбине.
- Најчешће купују шарана, пастрмку и ослић. Ослић кошта 8,5 марака, шаран је 13, као и очишћена калифорнијска пастрмка. Она се највише и тражи - казали су из рибарнице.
Шта Ви мислите о овоме?