svecana sjednica trebinje preobrazenje2.JPG

Градоначелник Требиња Мирко Ћурић рекао је да је Преображење Господње окупило у Требињу више од 180 чланова делегација, што је највише до сада, што још једном потврђује да је ово град отвореног срца, који све пријатеље и оне који га воле и поштују дочекује раширених руку.

Ћурић је рекао да се на празник Преображења мијењају и гора и вода, а да се на боље мијења и наш град.

"Свака требињска улица и дом преображавају се између двије славе, али је ипак много важније оно наше, унутрашње преображење, којим мијењамо на боље себе и наш однос према граду који нам је све дао. Зато је Требиње изнад свих нас, јер је оно мјесто нашег живота, које памти много дуже него што можемо и да замислимо. Понекад, као мудри старац, стрпљиво трпи, вјерујући и надајући се да ће на крају ипак добро бити оно што ће преовладати. Тако и ми данас, као људи који руководимо овим градом, вјерујемо да то добро треба да буде континуиран развој нашег Требиња, истинска љубав према свакој улици и камену, нашој ријеци и горостасном Леотару", поручио је Ћурић.

Он је казао да је Требиње постао дом за многе људе са различитих меридијана, који су управо у нашем граду препознали онај исконски дух, сачуван пред глобалним промјенама и наметањима. 

"Ми, који смо рођени овдје у овом херцеговачком кршу, можемо да имамо привремену адресу гдје год пожелимо, али је само једна отаџбина, само је један град у коме сте рођени, одрасли и који вас, ма у каквој животној ситуацији да сте - једини увијек дочекује раширених руку. Он је као мајка, која ма шта да урадите, увијек је уз своје дијете. Такву јој је природу подарио Бог, а тако је и са нашим градом, који је свима нама родитељ коме се увијек можемо вратити да нас чува, пази и грли", истакао је Ћурић.

Према његовим ријечима, Требиње је град са лицем и душом, којег, као таквог, морамо да чувамо.

"Требиње је и свијетли примјер како прошлост и садашњост могу ходати руку под руку. Наша историја, обичаји, душа – све је то уткано у темеље овог града, а Требињке и Требињци чувају и носе ту свјетлост даље. Из тога разлога је за нас у Требињу преображење много више од празника. То је и позив – да се мијењамо, сазријевамо као појединци и као друштво. Да будемо људи свјетлости у времену које често нуди сјенке. Да не тражимо кривце, већ рјешења. Да градимо, а не рушимо. Да спајамо, а не дијелимо", нагласио је Ћурић.

Казао је и да је важно да се разумије да се Град не гради само плановима и буџетима, већ и идејама, повјерењем, храброшћу да се донесу одлуке које нису увијек лаке.

"И гради се поштовањем – према људима, времену у којем живимо, вриједностима које нас окупљају. Зато вам хвала што сте уз Требиње, што му дајете знање, рад, љубав. Хвала свим нашим суграђанима који из дана у дан улажу себе да би овај град био онакав какав заслужује да буде – миран, достојанствен, отворен и снажан", истакао је Ћурић.

Он је поручио да празник Преображења треба да нас подсјети да снага није у моћи и наметањима, већ у разговору, договору, заједништву и да будућност не почиње сутра – већ данас, од нас.

"И сами видите ово што раде предсједнику Републике Српске, најважнијој извршној институцији наше земље. Зато нам је потребно јединство, саборност, без обзира на политичке различитости", закључио је Ћурић.

svecana sjednica trebinje preobrazenje1.JPG