Dramatična promjena vremena stiže nakon dugog perioda neuobičajeno visokih temperatura koje su posljednjih sedmica zahvatile veći dio kontinentalne Evrope, piše Severe Weather Europe.
Brojne zemlje i stotine meteoroloških stanica srušile su rekorde najviših temperatura za jun, a ponegdje i za jul. Toplotni talas bio je istorijskih razmjera.
Toplotna kupola, koja je zadržavala izuzetno topao vazduh, napokon slabi i očekuje se da će se urušiti prema vikendu, piše SWE. Potaknuta jačanjem anticiklona iznad sjevernog Atlantika, hladna fronta spušta se sa sjevera prema centralnoj Evropi, a početkom sljedeće sedmice očekuju se znatno hladnije vazdušne mase.
Time će se stvoriti snažan kontrast u temperaturi i pritisku između nadolazećeg hladnog talasa sa sjevera i slabećeg toplotnog talasa na jugu. Uz pojačane visinske vjetrove (mlaznu struju) koji će potaknuti snažno uzdizanje vazduha, od subote do utorka je moguć široko rasprostranjen razvoj jakog nevremena.
Promjena vremena biće izražena tokom vikenda i početkom sljedeće sedmice zahvaljujući jačanju strujanja vazduha iznad sjevernog Atlantika. To će omogućiti duboko prodiranje hladnog talasa sa sjevera prema centralnoj Evropi i Sredozemlju nakon nedjelje.
Ovo se često događa kada se snažna anticiklona nad Evropom uruši i zamijeni područje niskog pritiska. U takvim slučajevima slijede žestoko nevrijeme i osvježenje.
U ponedjeljak se očekuje snažan Azorski anticiklon uz opsežan sistem niskog pritiska nad sjevernom i centralnom Evropom. Ostaci toplotnog talasa sredinom iduće sedmice premještaće se prema istoku, prema istočnoj Evropi i crnomorskoj regiji.
Promjena temperature i kontrast između sadašnjih izuzetno visokih vrijednosti i prognoziranih za ponedjeljak i utorak biće izrazito nagli, piše SWE. Dok su temperature juče i danas bile 10-12 stepeni iznad prosjeka, one ćeu utorak biti 6-10 stepeni ispod normale. To znači gotovo 20 razlike u vrlo kratkom periodu.
Kada se visinska hladna fronta počne premještati prema istoku oko srijede, temperature će se ponovno početi penjati u gornje 20-e i niske 30-e, zahvaljujući povratku toplog vazduha sa jugozapada Evrope.
Kombinacija jake nestabilnosti i snažnih visinskih vjetrova stvoriće uslove za jake oluje koje bi mogle donijeti sve oblike opasnog vremena - od grada (uključujući i vrlo krupnu), jakog vjetra, obilnih padavina, pa i tornada.
U nedjelju može doći do razvoja žestokog nevremena od Švajcarske do Austrije i sjeverne Italije, dok će se u ponedjeljak i utorak snažno uzdizanje vazduha proširiti na Italiju, Sloveniju i sjevernu Hrvatsku.
Ova višednevna epizoda nevremena donijeće i znatne količine padavina u srednju Evropu, posebno u području Alpa - od Švajcarske i Austrije do sjeverne Italije, Slovenije i sjeverne Hrvatske.
Lokalno bi moglo pasti između 100 i 200 mm kiše, posebno ako dođe do razvoja olujnih sistema s uzastopnim ćelijama. Zbog toga postoji povećan rizik od bujičnih poplava i odrona tla. Međutim, količina padavina znatno će varirati jer će oluje, iako raširene, biti lokalizovane.
Očekuje se da će ova promjena vremena oslabjeti sredinom sljedeće sedmice, a globalni modeli zatim predviđaju povratak visokih temperatura u kontinentalnu Evropu.
Iako je riječ o prognozi desetak dana unaprijed, trenutni modeli ukazuju na stvaranje nove toplotne kupole nakon 10. jula.
To bi moglo podići temperature ponovno na 35-40 u mnogim područjima, što potvrđuju i karte koje pokazuju odstupanja od preko 10 stepeni iznad normale za sredinu jula.
Još je prerano za procjenu koje će regije biti najpogođenije i koliko će talas biti intenzivan.
Šta Vi mislite o ovome?