Dom zdravlja Trebinje.jpg

Sve uputnice na primarnom nivou zdravstvene zaštite kao što su laboratorijska dijagnostika i specijalistički pregledi u okviru primarne zdravstvene zaštite važe 30 dana od dana kreiranja, kao i uputnica za bolničko liječenje koju izda porodični ljekar.

Ovo je, između ostalog, propisano novim Pravilnikom o postupku ostvarivanja prava na zdravstvenu zaštitu koji je počeo da se danas primjenjuje, a kojim su, za razliku od ranije prakse, preciznije definisani rokovi važenja uputnica, u zavisnosti o kom pregledu je riječ.

"Tako je, primjera radi, definisano da uputnica za laboratorijske i druge dijagnostičke preglede koji se obavljaju u bolnicama ili u Univerzitetskom kliničkom centru, važi 180 dana od dana kreiranja, kao i uputnica za usluge radiološke dijagnostike – magnetna rezonanca (MR) i kompjuterizovana tomografija (KT). Napominjemo da se uputnice za MR i KT izdaju u elektronskom obliku, a osiguranik sa sobom nosi potvrdu sa informacijom o datumu i vremenu pregleda, kao i nazivom zdravstvene ustanove u kojoj je pregled zakazan, radi podsjećanja na termin", saopšteno je iz Fonda zdravstvenog oisguranje RS.

Dodaju da im je namjera da u narednom periodu u potpunosti izbaci papirne uputnice iz upotrebe i da se sa elektronskom zdravstvenom karticom ostvaruju prava, kao što je slučaj sa elektronskim uputnicama za lijekove na recept, ali i MR i KT.

Kada je riječ o specijalističkoj-konsultativnoj zdravstvenoj zaštiti, uputnica za specijalistu važi 180 dana.


"Ove usluge osiguranicima se pružaju u bolnicama, u Univerzitetskom kliničkom centru Republike Srpske, kao i u privatnim zdravstvenim ustanovama koje imaju ugovor sa Fondom zdravstvenog osiguranja RS. Riječ je o ukupno 11 specijalističkih oblasti, kao što su: interna medicina, kardiologija, neurologija, urologija, ortopedija, oftalmologija i druge", dodaju iz Fonda.

Pravilnikom su, takođe, definisani i rokovi važenja uputnica u hitnim situacijama.

"Na primjer, uputnica za hitno liječenje izdata od strane porodičnog ljekara ili službe hitne medicinske pomoći važi 24 sata od trenutka kreiranja. Isti rok važenja je i za uputnicu izdatu u bolnici u slučaju premještaja pacijenta iz jedne u drugu zdravstvenu ustanovu", objašnjavaju.

Novina koja ranije nije bila predviđena odnosi se na uputnice za konzilijum, koje izdaje porodični ljekar ili pedijatar.

"Te uputnice sada važe 90 dana od dana kreiranja. I dalje ostaje na snazi mogućnost da uputnica za dijalizni tretman važi 12 mjeseci, što omogućava efikasnije pružanje ove usluge, ali i pojednostavljuje proceduru ostvarivanja ovog prava", ističu iz Fonda.

Dodaju da su sve ove novine usmjerene ka unapređenju sistema zakazivanja pregleda i pojednostavljenju postupka ostvarivanja prava na zdravstvenu zaštitu u praksi.Local events calendar

"Cilj je da osiguranici ne moraju često posjećivati porodičnog doktora isključivo radi dobijanja uputnice. Fond ostaje opredijeljen da podzakonske akte unapređuje i prilagođava kako praktičnim potrebama osiguranika, tako i zahtjevima zdravstvene struke, s namjerom da se administrativne barijere uklone svuda gdje je to moguće", zaključuju u Fondu.