Divljanje gastarbajtera i stranaca na saobraćajnicama Srpske nije rijetkost, a samo u prva četiri mjeseca ove godine radari su snimili oko 44.300 vozila inostranih registarskih oznaka čiji su vozači nagazili papučicu gasa prekoračivši dozvoljenu brzinu.
U Ministarstvu unutrašnjih poslova (MUP) RS za "Glas Srpske" navode da se od januara do kraja aprila ove godine od ukupnog broja prekršaja prekoračenja brzine na putevima Republike Srpske koje su evidentirali stacionarni i mobilni radari 63,35 odsto odnosi na vozila sa stranim registracijama.
- U navedenom periodu na putevima Srpske radarima su evidentirana ukupno 44.284 prekršaja prekoračenja dozvoljene brzine počinjenih vozilima inostranih registarskih oznaka. Takođe, u istom periodu kontrolisana su i sankcionisana 18.172 vozača koja su upravljala automobilima sa stranim tablicama - rekli su u MUP-u Srpske.
Podsjetili su da je od prošloga ljeta u upotrebi aplikacija POS terminali, u kojoj se evidentiraju svi prekršaji prekoračenja brzine kretanja, a koje su počinili vozači vozila sa ino-tablicama snimljeni stacionarnim i mobilnim radarima na putevima širom Republike Srpske. U aplikaciji postoji mogućnost i evidentiranja nevezanja pojasa kod vozača i suvozača u vozilu, kao i nedozvoljene upotrebe mobilnog telefona od strane vozača.
- Aplikacija funkcioniše tako da policijska patrola na tablet uređaju dobije informaciju da im se u susret kreće vozilo inostranih registarskih oznaka koje je ranije počinilo prekršaj prekoračenja brzine te nakon zaustavljanja automobila vozaču se izdaje prekršajni nalog i omogućava plaćanje kazne platnom karticom, na licu mjesta putem POS terminala, koji policijski službenici posjeduju u službenom vozilu - pojasnili su iz resornog ministarstva.
Dodali su da okrivljeni vozač koji nama prebivalište, odnosno boravište u Republici Srpskoj ili BiH nije dužan da plati novčanu kaznu na licu mjesta ukoliko nema sredstava na platnoj kartici ili iz bilo kojeg drugog razloga ne želi da plaća karticom na POS terminalu.
- Omogućeno im je i da novčanu kaznu plate u pošti, banci ili u najbližoj policijskoj stanici ili će biti dovedeni pred nadležni sud, kako je to propisano Zakonom o prekršajima RS - naglasili su u MUP-u i dodali da je uvođenje aplikacije POS terminali olakšalo da dobijeni podatak o prekršaju bude pravovremen i sankcionisan te da je prebrza vožnja najčešći prekršaj koji se odnosi na vozila ino registracija.
Brojevi o evidentiranim prekršajima zbog prebrze vožnje bahatih stranaca i gastarbajtera više su nego zabrinjavajući, smatra član Savjeta za bezbjednost saobraćaja grada Banjaluka Milenko Jaćimović.
- Svako nepoštovanje ograničenja brzine može dovesti do neženjenih posljedica po bezbjednost saobraćaja, s obzirom na to da su brza vožnja i alkohol dva vodeća uzročnika nastanka saobraćajnih nesreća sa teškim tjelesnim povredama i gubljenjem života. Ovako veliki brojevi su djelimično posljedica nepoznavanja lokacija na kojima se nalazi stacionarni radari, ali to svakako nije opravdanje za strance koji se u znatnoj mjeri i opuste, jer smatraju da će izbjeći sankcije - rekao je Jaćimović i pozvao saobraćajnu policiju da intenzivira kontrole vozila sa inostranim registarskim tablicama.
DOMAĆE STANOVNIŠTVO
Iz MUP-a RS su istakli da i državljani Srpske i BiH kaznu za počinjeni saobraćajni prekršaj mogu platiti na licu mjesta.
- Upotreba aplikacije POS terminali ne omogućava samo inostranim državljanima da plate novčanu kaznu na licu mjesta, već i državljanima BiH, odnosno Republike Srpske, ukoliko žele to da urade - pojasnili su iz resornog ministarstva.
Šta Vi mislite o ovome?