Сиво тржиште постаје све црње и у области производње намјештаја. Гаража, осредња машина, неквалитетни материјали и мало столарског искуства то је довољно да вам се неко представи као маг за уредити стан.
Има и оних који ће вам то све вјешто нацртати и представити као најмодерније рјешење па све сковати од најлошије иверице. Борба је неопходна, кажу грађани.
"Н: Морамо ли се борити против сивог тржишта? Морамо и требамо, како да не“, каже један саговорник АТВ-а.
"Ја сам радио у СУП-у то је давно било али Бога ми је то тада рјешавано преко ноћи“, додаје други.
"Недавно сам ја радио собу, има једно двије три године, зовнуо сам човјека урадио је све. Ја задовољан он задовољан. Н: То је компанија, није обични столар? Да да то је Динеко“, прича нам трећи.
Сиви столари проблеме праве оним легалним произвођачим. У требињској компанији за производњу намјештаја позивају инспекторе да се позабаве овом проблематиком. Душко Пантовић каже да је примјетан раст сивог тржишта позива грађане на опрез.
"Овдје имамо доста проблема и са самим купцима који не разумију шта нуди та конкуренција која је нерегистрована и која ради на црно. Углавном се ради ту о материјалима који су бугарског поријекла, о оковима који су кинеског поријекла за разлику од материјала аустријског поријекла, ми смо увозници Егера, ми смо као индустрија од Егера препознати“, каже Душко Пантовић из компаније "Динеко“ Требиње.
Сузбијање сиве економије и нелегалног рада који представља нелојалну конкуренцију онима који легално раде и измирују обавезе према радницима и држави, стално је у фокусу тржишне инспекције, одговарају АТВ-у из Инспектората Српске. Поручују грађанима да све пријаве и упозоравају их на посљедице.
"У тим случајевима важно је указати грађанима да се таквом куповином излажу великом ризику да буду преварени или оштећени. Упитни су поријекло и исправност производа, те у случају да дође до оштећења здравља, материјалне штете или нису задовољни производом, потрошачи немају ниједан доказ да је куповина извршена код неког конкретног лица јер не посједују рачуна као доказ плаћања. Обзиром да није ријеч о трговцу, немају могућност рекламације путем инспекције, већ им као једина опција остаје судски поступак у којем би морали доказивати околности пословања са другим физичким лицем“, поручили су из Инспектората Републике Српске.
Када се открију нелегални произвођачи изриче се казна забране обављања дјелатности до прибављања рјешења али и новчана казна. Донедавно је она износила 1.000 КМ, међутим од новембра прошле године на снази је нови Закон о самосталним предузетницима и казна је повећана на 3.000 КМ. У Требињу постоји неколико сивих столарија, проблем су и они који долазе из Федерације. У Бањалуци је ова проблематика више изражена.
Шта Ви мислите о овоме?