Diplome.webp

Sud Bosne i Hercegovine osudio je Mirka Tufegdžiju i Vasa Pajića na dvije godine uslovne kazne i po 500 KM “imovinske koristi stečenih krivičnim djelom” i to zbog trgovine diplomama.

Njih dvojica bili su dio organizovane grupe koja je uhapšena u akciji “Klaster” u okviru koje je podignuta optužnica protiv 21 osobe i pravnog lica do guše upetljanih u trgovanje falsifikovanim diplomama.

“Sud BiH donio je presudu kojom su Mirko Tufegdžija i Vaso Pajić oglašeni krivim, a pravno lice Visoka škola “Union” Mostar odgovornim zbog krivičnog djela udruživanje radi činjenja krivičnih djela nedopuštena trgovina i zloupotreba službenog položaja ili ovlaštenja, te krivotvorenje službene isprave“, navedeno je iz Suda BiH.

Sud je Tufegdžiji i Pajiću utvrdio jedinstvene kazne zatvora u trajanju od po dvije godine uslovne kazne koje se neće izvršiti ako u roku od pet godina ne budu uhvaćeni da opet trgovini diplomama.

Tufegdžija je radio kao profesor, dok je Pajić u optužnici bio posrednik.

Sud je Tufegdžiji, kao sporednu, izrekao novčanu kaznu u iznosu od 10.000 KM i zabranio mu “vršenje određenih poziva, djelatnosti ili dužnosti, u trajanju od jedne godine, računajući od dana pravosnažnosti. Tufegdžiji se vrijeme provedeno na izdržavanju kazne zatvora ne uračunava u vrijeme trajanja izrečene mjere.

Od obojice je oduzeta i imovinsku korist pribavljenu krivičnim djelom u visini od po 500 KM.

Optuženom pravnom licu Visoka škola “Union” Mostar, Sud BiH je izrekao jedinstvenu novčanu kaznu u iznosu od 50.000 KM, a od optuženog pravnog lica istovremeno je oduzeta i protupravna imovinska korist u iznosu od 9.600 KM.

Akcija trajala godinu i po

Podsjetimo, rektori, profesori fakulteta i njihovi posrednici uhapšeni u akciji “Klaster” na području Banjaluke, Mostara i Brčkog, zbog trgovanja falsifikovanim diplomama.

Oni su po uhodanoj šemi od 2016. godine do 2023. godine prodavali diplome medicine, prava, zaštite na radu, šumarstva, ekonomije i brojnih drugih zvanja i to po cijenama polovnih motornih vozila.

Na 50 strana dugoj optužnici nakon akcije koja je trajala godinu i po, navedeno je da su otvoreno dogovarali detalje prodaje diploma, fiktivnog polaganja ispita i odbrana diplomskih radova porukama i emailovima, koji su se kasnije našli i u dokaznim materijalima.

Cijene lažnih diploma su zavisile od “dužine studiranja”, odnosno da li će „diplomac“ zvanje po narudžbi steći za dva – tri mjeseca ili čak za devet mjeseci. Naplaćivali su od 3.500 maraka pa sve do 10.000 maraka, a do sada je utvrđeno da su inkasirali najmanje 370.000 maraka.