Службеници Управе за индиректно опорезивање (УИО) БиХ у акцијама сузбијања шверца и криминала одузели су лани разну робу вриједну 17,22 милиона КМ, а међу плијеном нашли су се и вибратори, сирово месо камиле, игле за пресађивање косе, бичеви, бижутерија, ауто-дијелови, намјештај и рачунари.
Судећи према подацима које је УИО БиХ доставила "Гласу Српске" шверц текстилом је најзаступљенији међу кријумчарима, јер је током прошле године највише заплијењено производа од текстила и то у вриједности од око 2,5 милиона КМ.
На другом мјесту, по вриједности одузете робе су дуван, цигарете, прерађевине и ароме за наргилу "тешки" укупно 2,37 милиона КМ.
Међу плијеном група за спречавање кријумчарења и прекршаја УИО БиХ нашло се и на стотине сунчаних наочара вриједних пола милиона КМ, као и сатови, бијела техника, злато, сребро, медициснка опрема, играчке, парфеми и козметички производи, кафа, алкохол, торбе, мотоцикли, бицикли и низ других производа којима се тргује на домаћем тржишту.
- Укупна вриједност привремено одузете робе од стране група за спречавање кријумчарења и прекршаја је 12,27 милиона КМ, док је укупну вриједност заплијењене робе која се уступа другим организационим јединицама УИО или другим органима 4,95 милиона марака. Када је ријеч о роби уступљеној другим организационим јединицама УИО, ту се ради у највећем дијелу о повреди права интелектуалне својине, док се у случају других органа најчешће ради о наркотичким средствима - појаснили су у УИО БиХ.
Додали су да је роба коју њихови службеници одузимају прокријумчарена у царинско подручје БиХ, односно роба страног поријекла за коју нису плаћене увозне дажбине, то јест царина и ПДВ, те акциза ако се ради о акцизним производима.
- Роба се углавном открије приликом прегледа личног пртљага, односно превозног средства. Робе одузете на такав начин су одјећа, сатови, креме, парфеми, шминка, лаптопи и мобилни телефони, лијекови, половна техничка опрема и машине и алати, цигарете. Један од интересантнијих начина откривања је када путници скупоцјене сатове носе на руци, а припадајући сертификат и оригинално паковање уредно спакују у торбу, те на тај начин избјегавају царинску контролу или када возачи аутобуса или других возила робу крију у посебно изграђеним бункерима - навели су из УИО БиХ.
Међу плијеном службеника УИО лани се нашла и несвакидашња роба. Тако је на царинској испостави у Градишци одузето 60 вибратора у вриједности од 6.350 КМ, као и 80 крема за потенцију намијењених мушкарцима у вриједности од 1.600 КМ. Одузето је и 15 бичева "тешких" 750 КМ, као и двије мушке секс силиконске лутке које вриједне 1.000 КМ.
На сарајевском аеродрому одузет је 21 килограм сировог меса камиле и 12 килограма сирове пилетине укупне вриједности 2.070 КМ.
Кријумчари су на истом аеродрому покушали у земљу унијети и разне спрејеве, чоколаде, мед и гелове намијењене потенцији процијењене вриједности 4.700 КМ, као и 148 крема за псоријазу у вриједности од 9.500 КМ. Надаље, на граничном прелазу Вардиште заплијењено је 18 комада говеђе коже, док су на прелазу Павловића мост службеници заплијенили појасеве и прсне штитнике за теквондо у вриједности од 7.800 марака.
Међу необичним плијеном је и шест игала за пресађивање косе, као и разни витамини, серуми и пјене за косу вриједни око 2.000 КМ.
У УИО БиХ за "Глас" су истакли да је у њиховим складиштима смјештена одузета роба чија процијењена вриједност достиже 20,79 милиона КМ.
- Током прошле године одржано је 11 јавних аукција први и други пут и 16 директних продаја одузете робе и том приликом је остварен укупан приход од 344.254 КМ - нагласили су у УИО БиХ и додали да су њихови службеници током јануара и фебруара ове године одузели робу вриједну 2,3 милиона КМ, од чега највише текстила, ауто-дијелова, возила, те дувана.
КАЗНЕ
У УИО БиХ појашњавају да од врсте и количине робе која се покушава прокријумчарити у царинско подручје БиХ или која се продаје без документације о поријеклу, зависи и врста казне.
- Код мање вриједности одузете робе подносе се захтјеви за покретање прекршајних поступака, а све прекршаје, па тако и царинске, рјешавају надлежни судови који одређују и казне по сваком појединачном прекршају. У случају да је вриједност одузете робе већа, подносе се извјештаји надлежним тужилаштвима о постојању основа сумње да је почињено кривично дјело из области индиректних пореза - додали су из УИО.
Шта Ви мислите о овоме?