Предсједник Хрватског народног сабора и ХДЗ-а БиХ Драган Човић у интервју за загребачки Вечерњи лист оцијенио је да је безбједносна ситуација у БиХ стабилна упркос политичкој кризи.
- Вјерујем како су управо међународне снаге Европске уније и Сјеверноатлантског савеза, које имају обавезу према БиХ, довољна гаранција да се у БиХ не могу догодити озбиљни сукоби. Међутим, догађаји у Народној скупштини Српске, гдје се убрзано доносе нови закони који девалвирају претходне, а многи су овлаштења институција БиХ настоје дерогирати и спуштати на ниво ентитета, довеле су до сумњи да институције БиХ не могу одговорити на сва искушења и изазове који слиједе у времену испред нас и који могу оптеретити односе у БиХ - казао је Човић.
На питање ко је одговоран за најновију кризу, Човић је рекао како предсједник Републике Српске Милорад Додик није искључиви кривац.
- Објективно, да није било пресуде Суда БиХ предсједнику Српске вјероватно данас не бисмо тако динамично говорили о овим проблемима. Они су паралелно с тиме само убрзали покушај доброг дијела бошњачких политичара да граде унитарну грађанску државу. С друге стране, као ехо имамо одговор великог дијела представника српског народа да иду правцем сепаратизма - додао је он.
Ипак, по његовим ријечима, иако институције БИХ, посебно правосудне, нису савршене, Човић поручује како се мора поштовати постојећи док не заживи "коректније уређен систем". Такође, први човјек ХДЗ-а БиХ сматра како се излаз из кризе мора тражити разговорима.
- Ми се морамо ослонити на саме себе како бисмо завршили оно што смо требали давно завршити, а то је да институције БиХ преузму потпуну одговорност за све оно што се данас догађа у земљи, односно да дјелујемо без ослањања на интервенционизам међународне заједнице. Како год радили, морамо једноставно разговарати са свим представницима релевантних политичких странака у БиХ и представницима оба конститутивна народа па, без обзира на то што говорили представници одређених политика из Сарајева, мислим да на тај начин нећемо далеко стићи. Опет ћемо доћи у ситуацију да разговарамо и послије кризе која може потрајати и дуже. Предлажемо тражење рјешења разговорима, и то данас, а не да нам неко у томе помаже за годину или двије - поручио је Човић.
Шта Ви мислите о овоме?