caci-min.jpg

"Studenti koji samo žele da uče", pojavili su se kao kontrapunkt studentskim protestima i blokadama u Srbiji.

Ova grupa, koju mnogi smatraju da je povezania sa vladajućom Srpskom naprednom strankom (SNS), dobila je nadimak "ćaci" iz specifičnog konteksta koji je započeo grafitom, a danas je taj pojam postao jedan od ključnih simbola protesta.

Početak priče vezan je uz grafit "Ćaci u školu", koji se pojavio 22. januara 2025. na ulazu u Gimnaziju Jovan Jovanović Zmaj u Novom Sadu, usred protesta nakon tragedije s nadstrešnicom željezničke stanice.

Crvenom bojom ispisan natpis trebao je glasiti "Đaci u školu" na ćirilici, ali je autor pogriješio, zamijenivši slovo Đ slovom Ć.

Caci srbija2.jpg

Studenti i učenici to su brzo iskoristili za ismijavanje, a termin "ćaci" postao je viralni hit. Grafit je izazvao lavine satiričnih komentara i memova, poput "nagrade za najgore poznavanje ćirilice", događaja na Fejsbuku "Tražimo Ćacija da ga pošaljemo u školu" i sličnog.

Ko su ćaci?

Studenti su ga počeli koristiti za označavanje onih koji, prema njihovom mišljenju, slijepo podržavaju vlast umjesto da se bore za prava studenata i pravdu i koji, kao u primjeru grafita, ne mogu ni dobro odglumiti da su studenti.

"Ćaci" su u očima demonstranata ljudi koje je vlast mobilizovala kako bi stvorili privid podrške Vučiću među studentima. Često se tvrdilo da mnogi nisu ni upisani na fakultete, već su bili članovi SNS-ove omladine ili plaćeni simpatizeri.

Portal N1 objavio je 12. marta 2025. poruke iz WhatsApp grupe koje sugerišu organizirano regrutovanje za "kampovanje" u Pionirskom parku.

Ćaciland

Na X-u se širio pojam "Ćaciland" za taj kamp, ismijavajući njegove učesnike kao "lažne studente". Na primjer, Miloš Pavlović, student medicine poznat kao "Ćaci", postao je meta kritika nakon govora na mitingu podrške Vučiću, a plenum njegovog fakulteta ogradio se od njega.

Snimke i fotografije iz Pionirskog parka u centru Beograda, gdje su danima u svojevrsnom šatorskom naselju utaboreni oni koji se predstavljaju kao "studenti koji bi samo učili", ima svega - članova SNS-a i drugih stranaka iz vlasti, lokalnih funkcionera, mladih i starijih simpatizera Vučića koji nemaju veze sa studentima, ekstremnih desničara, ratnih veterana i kvazi-ratnih veterana i, kako se čini, najmanje onih koji zaista studiraju.

Pokušaj vlasti da preotme naziv "ćaci"

U pokušaju da preokrene narativ, vlast je pokrenula kampanju pod sloganom "I ja sam Ćaci!", nastojeći neutralizovati negativnu konotaciju izraza i prikazati ga kao simbol marljivih studenata koji žele da uče.

Premijer Srbije u ostavci Miloš Vučević podijelio je na mrežama poruku "I ja sam ćaci", a istu su sliku podijelili još neki SNS-ovci.

Ali, kampanja vlasti postala je novi predmet sprdnje među studentima u blokadi i onima koji ih podržavaju.

Caci srbija1.jpg