Novac novcanik.jpg

Породична пензија представља право чланова породице на пензију након смрти осигураника или корисника пензије.

У Босни и Херцеговини, услови за остваривање овог права разликују се између Федерације Босне и Херцеговине и Републике Српске.

Федерација БиХ

Према Закону о пензијском и инвалидском осигурању ФБиХ, право на породичну пензију имају чланови породице умрлог осигураника који је на дан смрти испуњавао услове за старосну или инвалидску пензију, као и чланови породице умрлог корисника старосне или инвалидске пензије. Чланови породице који могу остварити ово право укључују:

Брачни друг: Удовица или удовац имају право на породичну пензију ако су до смрти осигураника навршили 50 година живота или су били потпуно неспособни за рад. Ако у тренутку смрти осигураника нису испуњавали ове услове, право на пензију стичу када наврше 50 година живота или ако постану потпуно неспособни за рад прије навршених 50 година.

Дјеца: Дјеца рођена у браку или изван брака, усвојена дјеца, пасторчад коју је умрли издржавао, унучад и друга дјеца коју је умрли издржавао до своје смрти имају право на породичну пензију до навршених 15 година живота или до завршетка школовања, а најкасније до 26 година живота. Дјеца која су постала неспособна за самосталан живот и рад прије 15. године живота имају право на породичну пензију док та неспособност траје.

Родитељи: Отац и мајка умрлог осигураника имају право на породичну пензију ако су били издржавани од стране умрлог осигураника и ако су навршили 65 година живота или су потпуно неспособни за рад.

Република Српска

У Републици Српској, према Закону о пензијском и инвалидском осигурању РС, право на породичну пензију имају чланови породице умрлог осигураника који је на дан смрти испуњавао услове за старосну или инвалидску пензију, као и чланови породице умрлог корисника старосне или инвалидске пензије. Чланови породице који могу остварити ово право укључују:

Брачни друг: Удовица има право на породичну пензију ако је до смрти супруга навршила 50 година живота или је постала потпуно неспособна за рад прије или у року од једне године након смрти супруга. Ако удовица није испуњавала ове услове, право на пензију стиче када наврши 50 година живота. Удовац има право на породичну пензију под истим условима, с тим да је старосна граница 60 година живота.

Дјеца: Дјеца имају право на породичну пензију до навршених 15 година живота или до завршетка школовања, а најкасније до 26 година живота. Дјеца која су постала неспособна за самосталан живот и рад прије 15. године живота имају право на породичну пензију док та неспособност траје.

Родитељи: Отац и мајка умрлог осигураника имају право на породичну пензију ако су били издржавани од стране умрлог осигураника и ако су навршили 65 година живота или су потпуно неспособни за рад.

Износ породичне пензије
Износ породичне пензије зависи од броја чланова породице који остварују право на пензију. У ФБиХ, породична пензија износи:

- 70% од пензије умрлог за једног члана породице,

- 80% за два члана,

- 90% за три члана,

- 100% за четири или више чланова породице.

У РС, проценти су слични, али је препоручљиво провјерити тачне износе у надлежним институцијама.

За детаљне информације и поступак остваривања права на породичну пензију, препоручује се и контактирати надлежне институције: Федерални завод за пензијско/мировинско и инвалидско осигурање у ФБиХ и Фонд за пензијско и инвалидско осигурање Републике Српске у РС, преноси Тузлаинфо.ба.