На основу нове процјене коју је наручила, компанија “Цомсар енергy”, руског олигарха Рашида Сердарова, вриједи око 150 милиона евра колико ће тражити од Владе Републике Српске ако жели да поврати право на експлоатацију угља на лежишту “Угљевик Исток 2”, сазнаје портал ЦАПИТАЛ.
Према нашим информацијама, позната консултантска кућа је ове седмице завршила нову анализу коју је наручио „Цомсар енергy“, а према којој је вриједност компаније у РС скочила за чак 30 милиона евра у односу на претходну процјену.
Подсјећамо, ЦАПИТАЛ је недавно објавио да је вриједност ове компаније била процијењена на 120 милиона евра, односно око 234 милиона КМ.
Међутим, нова анализа је узела у обзир раст потенцијалне добити у наредним деценијама због поскупљења угља на свјетском тржишту, као и право да се угаљ више не мора искључиво користити за производњу електричне електричне енергије, односно за потребе термоелектране коју је “Цомсар” требао да изгради.
Влада РС је наиме овој компанији дала дозволу да експлоатише угаљ и продаје га на слободном тржишту, што је значајно допринијело повећању њене вриједности.
Тако ће Влада РС, ако прихвати ову процјену и понуду “Цомсара” за продају фирме и враћање концесије за “Угљевик Исток 2”, морати да искешира скоро 300 милиона КМ, односно прецизно 292,5 милиона.
Врањеш: Преговори тек почињу
На питања хоће ли компанија “Гас-Рес” бити спремна да плати толико новца за откуп концесије, в.д. директора ове компаније Никица Врањеш каже да се њена вриједност још не зна.
“Заиста не могу да говорим о процјенама вриједности и информацијама које су се појавиле у јавности јер су оне паушалне. Ми још нисмо добили њихове процјене, тек почињу преговори. Прије свега је потребно да потпишемо меморандум о њиховом почетку и намјери, након тога ћемо размијенити документацију и информације”, рекао је Врањеш за ЦАПИТАЛ.
Каже да преговори почињу ових дана и да се чека документација путем које ће се сазнати више информација.
Тврди да му није познато је ли “Цомсар” већ радио анализу процјене, али каже ће, да када добију документацију, сигурно радити њену ревизију.
“Када нам доставе документацију, прво ћемо информисати Владу РС коју смо обавезни информисати о сваком кораку. Када нам Влада РС да сагласност, урадићемо ревизију процјене. Видјећемо јесу ли почели радити своје анализе и процјене вриједности капитала, пореску процјену и друго”, каже Врањеш.
На питање како ће се обезбиједити новац за откуп, каже да “Гас Рес” то неће моћи да финансира из својих средстава, те да ће Влада РС пресудити о свему.
“Гас-Рес нема тај износ новца, ма колики он био, али ми сада ни не знамо колико ће коштати све. Сигурно је да ће Влада РС кроз своје одлуке дефинисати извор финансирања”, каже Врањеш.
Према незваничним информацијама до којих је ЦАПИТАЛ дошао разматра се неколико опција када је исплата овог пројекта у питању.
Једна је да се “Гас–Рес”, који ће бити купац концесионог предузећа кредитно задужи на период од шест година, а друга да се Сердаров исплати из продаје угља.
Иначе, укупни приходи “Гас-Рес-а” у 2023. години су износили 32,8 милиона КМ, односно девет пута су мањи од износа који би „Цомсар“ могао да тражи за откуп, тако да је јасно да ово предузеће тај новац нема.
Шта Ви мислите о овоме?