Министарство спољне трговине и економских односа БиХ потрошило је прошли мјесец око милион и по марака за куповину нове ИТ опреме за потребе овог министарства, на чијем челу сједи министар Сташа Кошарац.
Јавна набавка је била подијељена у 6 лотова, а већину послова је добила фирма “Телегруп” из Бањалуке.
Нови интегрални ИТ систем, који је Кошарчево министарство уговорило, коштао је укупно 1.279.354 КМ без ПДВ.
Критеријум за додјелу уговора била је најнижа цијена, а на сваки појединачни тендер јавио се по један понуђач.
Први лот се односио на виртуелизацијску платформу која ће коштати 432.678 КМ без ПДВ. Уговор је закључен са фирмом “Телегруп”, која се једина јавила на тендер и дала понуду.
Други лот се односио на набавку персоналних рачунара, а и овдје се јавио један понуђач и то фирма “Фиxит” из Сарајева. Наведена фирма ће тако испоручити министарству рачунаре у вриједности 163.242 КМ без ПДВ.
Кошарчево министарство је у тендеру тражило и “Бацкуп систем” за који ће искеширати 184.750 КМ без ПДВ, а уговор је склопљен са фирмом “Телегруп” из Бањалуке, која је била једини понуђач.
Поред наведеног, тражио се понуђач и за “мрежну опрему” која ће коштати 119.658 КМ без ПДВ, а уговор је закључен са фирмом “Мојит” из Сарајева.
За 10 година издвојено више од 100 милиона КМ
У петом лоту тражила се најбоља понуда за “Опрему за ДР Сите” која ће коштати укупно 298.026 КМ без ПДВ. И у овом случају уговор је потписан са фирмом “Телегруп” из Бањалуке.
Иста та фирма добила је и посао вриједан 81.000 КМ без ПДВ за испоруку “Корисничког софтвера” за потребе Кошарчевог министарства.
Подсјећамо, ово министарство је у претходних неколико година у више наврата набављало разну рачунарску и мрежну опрему, те је за те намјене потрошило преко пола милиона марака.
С обзиром на то да институције БиХ често добијају донације у рачунарској опреми или различитим софтверима, питање је, ко и да ли уопште провјерава истинске и реалне потребе за толиким издвајањима за набавку рачунарске опреме и “одржавање” различитих система.
Треба подсјетити да су ревизори раније утврдили да је Босна и Херцеговина у посљедњих десет година издвојила више од 100 милиона марака за софтверске програме у 73 институције на нивоу БиХ, али се показало да су програми који су требали бити рјешење за ефикаснију јавну управу као и лакше функционирање, у ствари постали проблем.
Шта Ви мислите о овоме?