Предсједник Владе Србије Милош Вучевић и предсједник Владе Републике Српске Радован Вишковић стигли су у посјету Саборној цркви Свете Тројице гдје их је дочекао Његово високопреосвештенство митрополит захумско-херцеговачки и приморски Димитрије.
Премијери Републике Српске и Србије Радован Вишковић и Милош Вучевић данас су, након посјете Саборној цркви Свете Тројице у Мостару, изразили опредјељење да се обнова храма коначно заврши.
Вишковић је рекао је да је Саборна црква у Мостару симбол који српског постојања српског народа на овим просторима.
"Црква у Мостару је грађена прије 150 година. Ми смо кренули у обнову са Србијом и храм је у поодмаклој фази обнове. Захвалност свим приложницима, али и владици и свештеницима који су дали допринос", рекао је Вишковић.
Вучевић је рекао истакао да постоји апсолутна подршка српском народу у Републици Српској и Федерацији БиХ, те да је од великог значаја обнова ове цркве.
"Нисам знао податке о значају ове цркве. Значајно нам је да је обновимо и Република Српска и Србија, али и град Мостар. Ми хоћемо да водимо рачуна и о нашем народу у ФБиХ", рекао је Вучевић.
Вучевић је навео да ће се током дводневне посјете Херцеговини говорити о духовности, култури и идентитету, али и о економији, привреди и конкретним инфраструктурним пројектима.
Делегације влада Српске и Србије почеле су дводневну посјету Херцеговини. Након Мостара делегације ће се упутити у Пребиловце, а потом у Невесиње.
У делегацијама двије владе су министри рада и борачко-инвалидске заштите Српске Данијел Егић и просвјете и културе Српске Жељка Стојичић, а из Србије министри културе Никола Селаковић и за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Немања Старовић.
У делегацији Србије су и посланик у Скупштини Србије Милимир Вујадиновић и директор покрајинског Фонда за избегла, расељена лица и за сарадњу са Србима у региону Александар Ђедовац.
Саборна црква Свете Тројице још није обновљена и једини је велики вјерски објекат у БиХ чија обнова након рата није завршена.
Саборна црква Свете Тројице у Мостару изграђена је 1873. године и до рата је била највећи православни храм на Балкану. Прво је запаљена 15. јуна 1992. године, а након тога је мјесец дана минирана и рушена, док није пао и посљедњи камен.
Обнова је почела 2010. године, а црква је зидана камен по камен, потпуно исто као што је грађена и 1873. године, јер је ријеч о националном споменику културе.
Више од 80 одсто средстава за досадашње радове на обнови цркве издвојиле су владе Републике Српске и Србије. У обнови су скромнијим средствима учествовали и нижи нивои власти у БиХ, као и вјерни народ, међу којима и католици и муслимани Мостара.
На обнови Саборне цркве завршени су груби грађевински радови, а остаје још огромни посао да црква буде онаква каква је и била, да се уради ентеријер и партер.
Тренутно се ради на постављању камена на под Саборне цркве. За овај дио послова обезбијеђена су средства од града Мостара и предсједника Републике Српске Милорада Додика.
Након обиласка Саборне цркве делегације двије владе посјетиће Пребиловце гдје ће обићи Храм Васкрсења Христовог и Дом културе, а након тога слиједи наставак посјете у Невесињу.
Шта Ви мислите о овоме?