Orjen put.jpg

Група младих Требињаца и Требињки, њих педесетак, углавном љубитеља Бијеле горе, која је дио планинског масива Орјен, на граници Републике Српске и Црне Горе, насули су пијеском и уваљали путну дионицу од села Оровац до локалитета Бегова корита на овом планинском масиву, у дужини од девет километара.

"На акцију се углавном одазвала омладина, из крајева који гравитирају овом подручју, али и цијелог Требиња – планинари, ловци, сакупљачи гљива и сви они који воле природу и користе овај пут да уживају у природним љепотама овог краја, тако да сада имамо добро насут пут који је некада давно био и асфалтиран, али се поприлично похабао, пун је рупа, а на неким мјестима и нема асфалта, јер су то однијели и камиони, и кише, и поплаве", каже Момир Зеко Шегрт из пограничног села Аранђелово.

Он каже да су млади акцијаши, јер је на путу радила углавном омладина, свјесни да ни овакав пут неће дуго трајати, да ће га кориштење похабати и кише однијети, али ће барем трајати једно вријеме.

Шегрт додаје да су се на акцију одазвали и они старији љубитељи природе, чак и старије жене које су помогле у припремању ручка, након којег је спонтано организовано и право весеље.

"Иницијативу је покренуо мјештанин, привредник Миливоје Шакотић, који је бесплатно уступио и своје машине, али добрим дијелом финансирао и заједнички ручак", додаје он.

Иако би најбоља солуција била да је стари асфалт поправљен у смислу да се покрпе рупе и надомјести оно што су вода и зуб времена уништили, Шегрт појашњава да је у акцији, машинама и ручним радом, пијесак добро уваљан, па ће засигурно трајати барем неко вријеме како би долазак на Бегова корита био лакши и једноставнији.

Бегова корита су иначе прелијепо планинско мјесто у којем је за вријеме Турака био Иван Бег Црнојевић боравећи у Бијелој гори са војском, па је локалитет по њему и добио име, а како овдје има и велики планински извор, ово је мјесто рај на земљи и за одмор, планинарење, али и за сточаре овог краја којих овдје има још, било да живе или изводе стоку на планину, док су ловци и гљивари готово свакодневни гости.