mitrovdan trebinje.jpg

U Trebinju je danas, povodom slave Boračke organizacije - Svetog velikomučenika Dimitrija, služen pomen poginulim borcima Odbrambeno-otadžbinskog rata, položeni vijeci i cvijeće kod Spomenika braniocima Trebinja i prelomljen slavski kolač, te je istaknuto da su Mitrovdanske bitke 1992. i 1994. godine u velikoj mjeri odredile sudbinu srpskog stanovništva u Hercegovini.

Predsjednik Predsjedništva gradske Boračke organizacije Trebinje Vlado Berak podsjetio je da je za Mitrovdan 1992. i 1994. godine u Nevesinju bila velika ofanziva, te da su to bili jedni od težih dana za srpski narod, ističući da je jako značajno da se njeguje ovo sjećanje i prenosi na mlađe generacije.

"Nisu samo to teški dani bili, od 1. oktobra 1992. godine svaki dan do kraja rata je bio težak za svakog borca koji je imao pušku. Mitrovdanska ofanziva, ali i svaka njihova ofanziva bila je presudna. To su bile ofanzive na ovo naše područje, na Vlašticu i ostala mjesta. To ne smijemo zaboraviti. Svaki pedalj zemlje Republike Srpske je veoma važan", rekao je Berak novinarima.

On je istakao da je u posljednje vrijeme vidljivo da su borci više cijenjeni, kroz uvođenje boračkih dodataka za sve kategorije boraca, povećanja invalidnina i ostalog, te zahvalio Vladi Republike Srpske i gradskom rukovodstvu na razumijevanju i saradnji.

Predsjednik Skupštine grada Dragoslav Banjak rekao je novinarima da su Mmitrovdanske bitke 1992. i 1994. godine u velikoj mjeri odredile sudbinu srpskog stanovništva u Hercegovini.

"Narod na ovom prostoru se hrabro suprotstavio nadmoćnijem neprijatelju i u te dvije bitke ih porazio i time obezbijedio opstanak na svojim vjekovnim ognjištima, čuvajući svoje porodice i kućne pragove", istakao je Banjak.

On je naglasio da se mora sve učiniti da ono što je odbranjeno u tim sukobima 1992. i 1994. godine unaprijedi, osnaži i da se grade mostovi prijateljstva i sa onima sa kojima su bili na suprotnim stranama fronta.

Pomen poginulim borcima Odbrambeno-otadžbinskog rata služen je u Crkvi Svetog Lazara, a cvijeće kod Spomenika braniocima Trebinja položile su i delegacije gradske Boračke organizacije, Gradske uprave i Socijalističke partije Trebinje.

U Odbrambeno-otadžbinskom ratu život za Republiku Srpsku dalo je 268 boraca Trebinjske brigade Vojske Republike Srpske.