Dijabetes 1-min.jpg

Удружење дијабетичара и осталих заинтересованих лица Требиње је у присуству својих чланова, градоначелника Мирка Ћурића и помоћника директора требињског Дома здравља Радована Тодровића, обиљежило 15 година постојања и рада.

Предсједник Удружења Нада Биједић рекла је да су се окупили и поводом реализације пројеката „Боље трака, него штака“.

„Већ 15 година се окупљамо и дружимо, а данас смо, кроз још један пројекат који су подржали Градска управа и градоначелник Мирко Ћурић, организовали подјелу апарата и тракица за дијабетичаре. Дијабетес је у порасату свуда па и у нашем граду, само ове седмице у требињској болници су забиљежена четири нова случаја“, каже Биједићева.

Она је истакла и да су протекле седмице потписали проширени уговор о сарадњи са Домом здравља и Градом Требињем.

„То је доказ да нисмо обично удружење, него озбиљна организација пацијената, која има одличну сарадњу са Градском управом, градоначелником, Домом здравља, Болницом, школама те са Електропривредом Републике Српске, чији генерални директор Лука Петровић нам пружа велику подршку у раду“, истиче Биједићева.

Да је сарадња Удружења и градских власти на високом нивоу потврдио је и градоначелник Мирко Ћурић, који је навео да Град подржава све добре и реалне идеје.

„Функционишемо на основу захтјева градских удружења и инцијатива грађана, па нам је тако управо Удружење дијабетичара дало идеју да, међу првима у региону, набавимо савремене уређаје за мјерење шећера у крви дјеци, који много олакшавају борбу са шећерном болести и малишанима и њиховим родитељима. Идеју смо прихватили и подржали, тако да смо ми обезбиједили средства, а Удружење организовало набавку уређаја. Од ове године Република је преузела ову набавку за одређени број пацијената, а ми ћемо их и даље обезбјеђивати за све који нису обухваћени републичким условима“, наводи Ћурић.

Dijabetes 2-min.jpg

Он је подсјетио и на остале активности када је у питању брига о здрављу грађана.

„Поред Дома здравља и Болнице Требињу, и Град брине за здравље људи, па смо тако, за оне који не могу да се лијече у Требињу обезбиједили бесплатан смјештај у Бањалуци, а за оне који морају ићи и даље, плаћамо смјештај у Београду. Све је то бесплатно и за оне који се лијече и за њихову пратњу, што можда није много, али се људи враћају задовољни јер, поред свега осталог, бар нису морали да брину о тој ставки“, каже Ћурић.

Помоћник директора Дома здравља Требиње Радован Тодоровић је поручио да су за све обољеле битни и требињско Удружење, али и потписани протокол.

„Дом здравља и Удружење имају успјешну дугогодишњу сарадњу, а протоколом смо обухватили све раније, али и све акције које ће бити организоване у будућности, а које имају за циљ смањење броја обољелих“, навео је Тодоровић.