Posljednja julska subota trebinje14.jpg

U Trebinju se godišnje proda oko 500 stanova, a većina kupaca u trenutku kupovine nema prebivalište u Trebinju, već tek nakon uknjižbe stana u katastar, mijenjaju i prebivalište i formalno-pravno su stanovnici Trebinja.

Kako je uglavnom riječ o kupcima koji već posjeduju ličnu kartu BiH, oni nakon kupovine stana i njegove uknjižbe u katastar mijenjaju i prebivalište, koje je do tada bilo najčešće u drugim opštinama i gradovima širom zemlje, a nakon toga i ličnu kartu.

"Najčešće su to lica koja su nakon posljednjeg rata napustila BiH i odselila u inostranstvo, posebno u Srbiju, Australiju, Kanadu, SAD, a koji su imali prebivalište u nekom drugom mjestu u Srpskoj ili FBiH. Svi oni imaju i državljanstvo i ličnu kartu BiH, a samim tim i prebivalište, koje je najčešće na adresi na kojoj stanuju njihovih roditelji, braća, sestre, rođaci. Nakon što uknjiže svoj stan, stiču i osnov da promijene prebivalište, a samim tim i da zamijene ličnu kartu", pojašnjavaju nadležni.

Veliki broj tih lica, koji su kupili stan u Trebinju i uknjižili ga, odlučuje se za promjenu prebivališta i prijavljuju ga na svoj stan u Trebinju, što pokazuju i podaci Policijske uprave Trebinje. Zanimljivo je da se osim vlasnika stana na adresu najčešće prijavljuju i njihova djeca, koja, takođe, imaju državljanstvo i ličnu kartu BiH.

"Od jula 2022. do jula 2024. zahtjev za novu ličnu kartu na osnovu promjene prebivališta na području Trebinja predalo je 1.047 lica", naveli su za TrebinjeLive.info u PU Trebinje.

U pomenutom vremenskom periodu zahtjev za ličnu kartu na osnovu prebivališta u Trebinju podnijelo je 289 lica iz FBiH, 437 lica iz drugih opština iz Republike Srpske, 115 iz Republike Srbije i 203 lica iz inostranstva.

"Njih 750 prebivalište je promijenilo na osnovu vlastite nekretnine (kao vlasnici nekretnine i članovi porodice vlasnika) i 297 lica je prebivalište prijavilo kod drugih lica", podaci su policijske uprave.

Podsjećamo, važeći Zakon o prebivalištu i boravištu državljana BiH je precizirao da sva lica koja se prijavljuju prebivalište moraju da prilože dokaz da imaju valjan osnov za prebivalište na adresi na kojoj se prijavljuju.

Pod dokazom smatra se:

— Dokaz o vlasništvu ili suvlasništvu ili posjedu stana, kuće ili drugog objekta za stanovanje;

— Ovjeren ugovor o zakupu ili ovjeren ugovor o podstanarskom odnosu uz ovjeren dokaz o vlasništvu ili suvalsništvu ili posjedu stanodavca;

— Potvrda da se pred nadležnim ogranom vodi spor o vlasništvu, odnosno da je pokrenut postupak legalizacije ili ukljiženja objekta, stana ili kuće na adresi na kojoj se prijavljuje.