Za šest mjeseci 2024. godine Policijska uprava Trebinje je evidentirala 117 krivičnih djela što je manje za 5,6 odsto u odnosu na prvih šest mjeseci 2023. godine. Broj krivičnih djela koji su evidentirani iz oblasti opšteg kriminaliteta je manji za 8,6 odsto, broj krivičnih djela iz oblasti imovinskog kriminaliteta je manji za 38,5 odsto, kaže za TrebinjeLive.info portparol Policijske uprave Trebinje Jovana Cvijetić.
"Iz ovih brojeva može se zaključiti da je broj napada na imovinu građana manji, samim tim je i subjektivni osjećaj bezbjebnosti jači. Ako tome dodamo da nije bilo evidentiranih krađa automobila, stičemo utisak da starinski način pribavljanja imovinske koristi nije aktivan kao ranije", navela je Cvijetićeva.
U prilog ovoj činjenici idu i brojevi o evidentiranim krivičnim djelima krađe, teške krađe, utaje...
"Međutim, ako pogledamo načine izvršenja krivičnih djela prevare, iznude, ucjene vidjećemo da se način izvršenja krivičnih djela „preselio“ u on-lajn zonu, što ih čini manje vidljivim policijskim službenicima i široj zajednici. Recimo, 300 odsto je više evidentiranih krivičnih djela prevara, mahom su ta krivična djela izvršena koristeći društvene mreže. Osumnjičena lica su prikazivala lažne činjenice na nalozima na društvenim mrežama i dovodila u zabludu druga lica kako do brze i sigurne zarade", pojasnila je Cvijetićeva.
Da li građani prijavljuju kada su prevareni?
— Evidentiran je određeni broj prijava, ali smatramo da je to mali broj u odnosu na broj prevarenih građana. Neko bude prevaren za mali novčani iznos i uslovno rečeno nauči na taj način, ali ne prijavljuje. S druge strane imate građane koji iz straha ne prijavljuju, jer im lica kojama uplaćuju novac prijete, a jedan dio građana neće da prijavi zbog sramote.
Npr. odrasla muška ili ženska osoba „upozna“ nekoga na društvenim mrežama i njihova komunikacija traje neko vrijeme. U onom trenutu kada izvršilac učvrsti povjerenje, traži od druge strane da se eksplicitno fotografiše i od tada kreće ucjena. Izvršioci jasno kažu da ukoliko žrtva ne uplati novac, fotografije će objaviti na mrežama.
Da li još uvijek ima prijava da su lica prevarena na lažnim nagradnim igrama?
— Takve prijave su u posljednje vrijeme rjeđe, ali ih još uvijek ima. I ovu priliku bih iskoristila da apelujem na građane da lične podatke kao što je JMBG ili broj lične karte nikome ne daju, pogotovo ne u ime osvajanja nagrade igre preko društvenih mreža.
Koji su savjeti za građane kada obavljaju on-lajn kupovinu?
— Prvi i osnovni savjet je da kupuju preko provjerenih sajtova, kod onih prodavaca koji imaju dobre ocjene i koji rade već neko vrijeme. Ukoliko plaćaju elektronski, trebaju da znaju šta tačno prodavac može da traži od podataka. Ne fotografišu se bankovne kartice. Prosto zbog tehnologije koja se svaki dan sve više koristi i zamjenjuje načine kupovine i prodaje koji su do sada bili jedini načini, svi zajedno moramo da se edukujemo u vezi novih načina, kako ne bismo bili žrtve prevara.
NAČINI NA KOJI SU PREVARENI GRAĐANI DOSTUPNI NA STRANICI MUP
Do sada dokumentovani načini prevara građana su objavljeni na stranici Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske, tu su i savjeti za građane kako da se zaštite.
Sve informacije građani mogu da pronađu OVDJE.
Šta Vi mislite o ovome?