Поводом Видовданских свечаности у Музеју Херцеговине је отворена изложба „Додиром кроз стваралаштво Надежде Петровић“ и представља оригинална дјела ове знамените сликарке прилагођена слијепим и слабовидим особама.
Изложба је настала у организацији Музеја савремене умјетности Републике Српске и Галерије Надежде Петровић из Чачка.
Изложба представља резултат повезивања и сарадње приликом обиљежавања значајног јубилеја: 150 година од рођења ове знамените српске сликарке коју је УНЕСКО позиционирао као европску личност 2023. године.
У оквиру изложбе „Додиром кроз стваралаштво Надежде Петровић“ налазе се посебно адаптиране и прилагођене тактилне репродукције за неколико умјетничких дјела из спомен-собе Галерије Надежде Петровић из Чачка које су 2023. године биле носилац титуле Националне престоница културе Србије под слоганом „Чачанска Родна“.
Директор Музеја савремене умјетности Републике Српске Сарита Вујковић нагласила је да је одржана велика ретроспектива са Народним музејом Србије када је био представљен овај дио изложбе за слијепе и слабовиде особе.
"У Требињу су представљена дјела из спомен-собе Надежде Петровић и први пут у овом граду се представљају оригиналн дјела ове умјетнице и изложба је конципирана да постане дио њихове сталне поставке. Важно је да смо сарађивали са Тифлолошким музејом у Загребу и жеља нам је да покажемо колико је важно представити визуелну умјетност лијепим и слабовидим особама. Ова изложба намијењена је је и публици да се упозна и види на који начин је могуће људима који не видепредставити визуелну умјетност данас упути на велики недостатак и хендикеп када је у питању вид", рекла је Вујковић.
Директор Умјетничке галерије "Надежда Петровић" из Чачка Бранко Ћаловић је изразио задовољство што је изложба отворена у Требињу, за које је рекао да је постао један од најљепших градова на Балкану, додајући да је и Чачак био прва престоница културе Србије и да су та два града побратими које везују заједнички коријени, умјетници и многи носиоци културе.
Он је рекао и да је Унеско указао на свјетски значај ове српске сликарке која је била велики патриота и активан друштвени радник, јер је радећи као болничарка, добровољац жртвовала живот.
На изложби су сва представљена дјела Петровићеве допуњена објашњењима на Брајевом писму, аудио–водичима и тактилним репродукцијама које је осмислио и израдио графички дизајнер Музеја савремене умјетности Републике Српске Немања Мићевић.
У оквиру овог посебног пројекта Град Требиње је представљен као посебан Град-гост и побратим Граду Чачку.
Изложба је отворена до 17. јула 2024. године.
Шта Ви мислите о овоме?