U Muzeju Hercegovine je otvorena izložba fotografija "Sumrak" fotografa Milana Nedeljkovića, a prikazan je izbor iz njegovog najnovijeg ciklusa fotografija pod nazivom "Snovi".
Nedeljkovi objašnjava da je za izložbu fotografija između četiri teme izabrana tema "Snovi".
Prema njegovim riječima, to je najprimamljivija i najsvježija izložbi.
"Ja sam od velike teme snova napravio jedan uži izbor, a u ovom slučaju to definiše početak tog sna. Početak je i zato je sumrak i izložba će imati nastavke. Predstavio sam se sa 20 fotografija, a koncept 'Snovi' obuhvata oko 150 fotografija. To je dio dnevnih, intuitivnih zabilješki i nastao je u posljednjih 20 godina i tu je puno fotografija. Taj izbor od 150 fotografija je najuži izbor, a ovih 20 je tematski rađeno da imaju poruku koju sam želio da pošaljem. Različii su motivi na fotografijama i u pitanju je čitav krugod potpune tišine, individue, grupe ljudi, na kraju sa velikim brojem ljudii opet vraćanje na tišinu. To je prva faza sna koja se javlja u toku spavanja. Ovi motivi utiču i na mene jer je to vrsta putovanja jer ja na taj način putujem i ja sa svojim fotografijama", kaže Nedeljković.
Nakon otvaranja izložbe održan je koncert ,,Renesansa zaboravljenog Petra Stojanovića" posvećen jednom od najškolovanijih srpskih kompozitora, a koncert su održati profesori Fakulteta umetnosti iz Niša prof. mr Ivan Aleksić i spec. Bojan Mladenović.
U jednočasovnom programu izvođene su dvije sonate Sonata za violinu i klavir op. 3 (1906) i Sonata za violinu i klavir op. 87 (1945).
Pijanista Bojan Mladenović je naglasio da je "Sonata za violinu i klavir op. 87" iz (1945) premijerno izvođena u Trebinju.
"Petar Stojanović je bio prvi profesor violine pri osnivanju Fakulteta muzičke umjetnosti u Beogradu. Čini mi se da je dosta zaboravljen kompozitor jer je napisao oko 130 opusa, ali većina njegovih djela su još u rukopisu. Na Fakultetu muzičkie umjetnosti postoji njegov legat sa rukopisima koji se čuvaju. Profesor Alksić i ja iz rukopisa uzeli smo te kompozicije. Bio je proevropski orijentisan kompozitor koji je prvi dio života proveo u Beču i Budimpešti gdje se školovao.Nas dvojica u posljednjih deset godina radimo na popularizaciji djela Petra Stojanovića. Publika sa oduševljenjem prihvaća Stojanovića, a naročiti ako im kažete da je u pitanju premijerno izvođenje.On je u Beču bio izabran za kompozitora godine jer je pored kamerne muzike komponovao djela i za violinu, komponovao je operete: Ja pripremam doktorat na Fakultetu muzičke umjetnosti u Beogradu iz kamerne muzike una temu djela Petra Stojanovića. Prvi put sam ovdje i predivno je", objasnio je Mladenović.
Na početku kulturnih dešavanja u Muzeju Hercegovine direktor Studentskog kulturnog centra Predrag Jelenković i direktorke Muzeja Hercegovine Ivana Grujić potpisali su ugovor o uzajamnoj saradnji.
Šta Vi mislite o ovome?