Требињска Народна библиотека je у посљедњих неколико година постала синоним улагања како у књижни фонд, тако и у уређење објекта ове установе. Већину пројеката Народна библиотека реализује уз подршку Града Требиња, министарстaва и донатора.
Нови пројекат вриједан је око 40.000 КМ. Ријеч о уградњи новог система гријања и хлађења којим се, осим значајно бољих перформанси и уштеде енергије, обезбиједило и да се препознатљивој каменој кући у центру Требиња врати сјај какав је и заслужила.
Са камене фасаде објекта Библиотеке, односно дијела Ћеловића куће који припада овој установи културе, уклоњени су клима уређаји који су значајно нарушавали њен спољашњи изглед.
Директор Народне библиотеке Милосава Супић Вуковић рекла је за ТребињеЛиве.инфо да је реализацијом овог пројекта постигнутно више циљева, а да је најважнији да је дотрајали систем гријања и хлађена у потпуности замијењен новим.
"Сада је постављена централна јединица са више унутрашњих јединица. Наш досадашњи систем је био поприлично дотрајао и поред свих интервенција мајстора није давао задовољавајуће резултате, а притом је правио значајне трошкове електричне енергије", навела је Супић Вуковић.
Она је истакла да је из тог разлога донесена одлука да се угради нови систем гријања и хлађења.
"Када смо донијели ту одлуку имали смо могућност да промијенимо четири постојеће спољне јединице новим или да уградимо једну спољну јединицу која ће замијенити све постојеће. Одлучили смо се на уградњу једне јединице и самим тим су са камене фасаде објекта уклоњени сви клима уређаји", рекла је Супић Вуковић.
Према њеним ријечима, средином маја почеће и декоративно освјетљење објекта Народне библиотеке.
"Један овакав објекат заслужује да се сачува његова аутентичност и да му се посвети пажња. Мислим да би сви објекти у ужем центру града требали да изгледају као Народна библиотека, посебно након уградње декоративног освјетљења", рекла је Супић Вуковић.
Шта Ви мислите о овоме?