opozicija.jpg

Шта је ту спорно, ко је ту издао, ко је преварант, питао је Бранислав Бореновић, предсједник ПДП-а, након састанка који су опозиционе странке у Народној скупштини РС одржале крајем августа, а на коме су тражиле да им СНСД и владајућа коалиција образложе зашто се крше закључци парламента.


Чинило се тада да су предсједници и посланици из СДС-а, ПДП-а, Покрета За правду и ред и Народног фронта уједињени у намјери да међусобна неслагања оставе по страни и окупе се око једног циља, али је претходних мјесец дана показало да су они једино уједињени у рушењу самих себе.

Питања која је Бореновић поставио, а која смо узели на почетку нашег текста, буквално се могу искористити за вербални сукоб који су прије неколико дана имали он и лидерка Народног фронта Јелена Тривић, а у коме су се толико испрозивали да се поставља питање како су они уопште сарађивали у ПДП-у.

Подсјетимо, Тривићева је, између осталог, оптужила дојучерашњег страначког саборца за кукавичлук ријечима "да није смио да се кандидује против Милорада Додика", док је Бореновић експресно одговорио да "Тривићева нема ни стида ни срама, те да не би ни била кандидат нити посланик да јој то није омогућио ПДП".

Фамозни прошлогодишњи избори су били у центру пажње ПДП-а и када је у питању сукоб Јелене Тривић и Драшка Станивуковића, сада већ првог замјеника предсједника ПДП-а, јер га је Тривићева оптужила да је отворено радио против ње и њене кандидатуре за предсједника Републике Српске.

Очигледно је да ствари у ПДП-у не функционишу баш најбоље, а ударе, према нашим информацијама, трпе, што се каже, "и споља и изнутра". Избори који ће бити одржани идуће године партији ће донијети или спас или слом, а апсолутни приоритет цјелокупног посла, ма шта ко говорио, јесте да и даље буду на челу Бањалуке.

Исти циљ имаће сасвим сигурно и Народни фронт, а као кандидат се помиње једино име Јелене Тривић, управо због њеног сукоба са Станивуковићем.

Сигурно је да и једно и друго имају позамашан број присталица, али то само значи да ће обострана кандидатура подијелили ионако подијељене грађане. А подијелиће и опозицију, па се поставља питање ко ће кога и из којих циљева подржати?

"Добар дио опозиције ће се ујединити да, прије свега, сруши Драшка Станивуковића. Ту мислим на оне који сматрају да их је актуелни градоначелник Бањалуке издао након локалних избора прије три године, дакле на Небојшу Вукановића и Јелену Тривић. То је, како ствари сада стоје, једина ствар која може ујединити опозицију уочи локалних избора наредне године", каже новинар Горан Дакић.

Кнедла се не гута тако лако ни ван Бањалуке.

Предсједник Покрета За правду и ред Небојша Вукановић поручио је недавно да ће они дати свог кандидата за градоначелника Требиња, а исто тако отворено се прича да ће Народни фронт изаћи са својим именом. Познајући ставове и једних и других, биће вруће и на југу Српске.

Исто тако, тешко је очекивати да ће у ова два града СДС имати своје кандидате, јер немају довољну подршку грађана, па уколико дође до тога да се морају одлучити коме иду њихови гласови, могли би доћи у ситуацију да њихов кандидат за начелнике/градоначелнике изгуби "пријатељску руку" (попут Бијељине).

"Са оволиким бројем сујета напросто је немогуће доћи до једне или евентуално двије колоне. Свако ту за себе мисли да је најбољи, најљепши и најпаметнији. СДС и ПДП још нису пали колико су заслужили, дакле и даље имају одређену снагу на терену, а са друге стране Народни фронт и Вукановићева Листа За правду и ред тражиће оно што не могу да добију. Ко ће у таквој ситуацији профитирати? СНСД. И тако је већ, ево, 16 година", наглашава Дакић.

Аналитичарка Тања Топић наводи да проблеми неће заобићи ни власт ни опозицију.

"Велики проблем ће бити како мотивисати грађане, нестраначке појединце да изађу на изборе. Међусобна трвења између власти и опозиције, па потом међу странкама појединачно многима су огадила политику па је максима према којој су сви они исти добрано заживјела међу грађанима", закључује она.