Konobar.jpg

Izdavanje fiskalnih računa u velikom broju ugostiteljskih objekata u Trebinju je ravno misaonoj imenici, a nadležni organi do sada nisu pokazali sposobnost da stanu u kraj ovoj pojavi.

Neizdavanje fiskalnih računa u brojnim ugostiteljskim objektima u gradu juče je komentarisao i gradonačelnik Mirko Ćurić, koji je rekao da je to očigledan problem sa kojim se suočava Trebinje, ističući da očekuje veći stepen kontrola inspektora.

"Imamo u planu da sagledamo mogućnost izmjene određenih pravnih akata tako da na svakom stolu u ugostiteljskom objektu bude istaknuto da gost nije dužan da plati ukoliko nije dobio fiskalni račun. U svakom slučaju, oba oblast se mora hitno urediti jer smo došli u situaciju da veoma rijetki objekti izdavaju fiskalne račune", dodao je Ćurić.

Ukazao je Ćurić i na previsoke cijene u pojedinim objektima u Trebinju, ali kaže da sve što može Grad je da apeluju na vlasnike da se urazume.

"Činjenica je da su se velike promjene cijena desile u cijelom svijetu i nema problema ako zaista taj rast cijena uzrokuje povećanje plata radnicima, ali bojim se da se prelazi granica i da ćemo poslati alarm ljudima koji su dolazili rado u Trebinje - da se neće pojavljivati upravo zbog previsokih cijena. I ovom prilikom apelujem na sve da sjednemo i pričamo koji vid podrške je potreban da bi se ta situacija riješila. Danas smo otvorili temu da se razmišlja o izmjenama zakonske regulative, da se doprinosi limitiraju, ali da se značajno povećaju plate. Prosjek od 800 KM, koji je trenutno aktuelan neće zadržati konobara, a ni kuvare i ostale zaposlene u ugostiteljstvu", naveo je Ćurić.

Iz objekata u kojima izdavaju fiskalne račune kažu za TrebinjeLive.info da na neizdavanje fisklanih računa ukazuju godinama, ali da u Poreskoj upravi, Upravi za indirektno oporezivanje i ostalim inspekcijskim službama nisu imali dovoljno sluha da ovo pitanje već jednom riješe.

"U ovakvoj situaciji, ne može biti konkurencije. Objekat koji izdaje fisklane račune plaća državi 17 odsto od cijene. To je PDV, da ne govorim o drugim stvarima. Ako ovo ne počnu da rješavaju - ne treba niko da izdaje fiskalne račune, pa da vidimo šta će onda da urade. Ovo je bruka, pa neka shvati kako god ko hoće", kaže nam jedan trebinjski ugostitelj, koji iz razumnih razloga nije želio da mu objavimo ime.

Tokom ljetne sezone, nadležni su najavili akciju kontrole izdavanja fiskalnih računa, ali ona očigledno nije dala željene rezultate. Sve je ostalo po starom, pa u Trebinju znate tačno u kom objektu ćete dobiti fiskalni račun.

Ugostitelji se dovijaju na različite načine, jedni koriste paraf blokove (što je strogo zabranjeno), drugi gostu račun pokazuju preko mobilnog telefona, a treći sve naplaćuju usmenim računanjem i sistemom pamćenja šta je za kojim stolom naručeno.

"U jednom trenutku uopšte ne znate šta ste platili, posebno ako vas ima više za stolom. Malo ko će napustiti objekat da ne plati iako mu nije donesen fiskalni račun. Zato je na nadležnim da reaguju, a ako ne znaju da obavljaju svoj posao - ne treba da primaju ni platu", poručuju Trebinjci.

SVADBENI SALONI 

Nova cijena stolice u svadbenim salonima u Trebinju iznosi 70 KM. Međutim, o fiskalnom računu nema ni riječi. Plaća se samo iznajmljivanje svadbene sale i to po simboličnoj cijeni. Sve ostalo što plate mladenci - prolazi ispod radara fiskalne kase. Nadležni ni za ovo nemaju rješenje.

Ono što je najzanimljivije je da su pojedini vlasnici svadbenih salona govorili mladencima, nakon zahtjeva da im izdaju fiskalni računom, da u tom slučaju na cijenu stolice treba da obračunaju dodatnih 17 odsto PDV-a i da im neizdavanjem računa izlaze u susret kako bi platili manji iznos.

ŠTA KAŽE ZAKON

fiskalni-racun.jpg

Zakonom o fiskalnim kasama Republike Srpske, koji je stupio na snagu 2019. godine, usvojeno je povećanje novčanih kazni za privredne subjekte za svako neizdavanje fiskalnog računa ili druge nezakonite radnje, a sve s ciljem sprečavanja nelegalne aktivnosti ugostiteljskih, zanatskih i svih drugih objekata u Srpskoj.

Tako je zakonom propisano da ukoliko poreski inspektor utvrdi nepravilnosti kod pravnih lica, može izreći novčanu kaznu u visini od 16.000 maraka, dok je minimalna kazna 8.000 KM.

Kada su u pitanju preduzetnici, zakonom su propisane kazne u iznosu između 4.000 i 8.000 maraka, dok će se odgovorno lice u pravnom licu kažnjavati u iznosu od 2.000 do 4.000 KM.

Iz Poreske uprave Republike Srpske rekli su u prvoj polovini 2023. godine izvršili 1.919 provjera, a da su nezakonitosti utvrđene u 759 slučajeva, te su tom prilikom izrečene kazne u iznosu od 3.092.500 KM.

Predsjednik Zanatsko-preduzetničke komore Republike Srpske Jovica Vratić rekao je za "Nezavisne novine" da je teško zamisliti da ijedna od izdatih prekršajnih prijava nije izrečena opravdano.

"Čim ima toliko prekršaja, dakle skoro 800, znači opravdani su, jer neće inspektor nikoga kazniti ako nije zaista zaslužio ili ako prekršaj ne postoji. Mi ne podržavamo ilegalu i takav rad. Sve je to normalno, sve je to za očekivati", mišljenja je Bratić.

Prema njegovim riječima, ovdje je interes da se na sve načine zaustavi siva ekonomija, koja je, kako kaže, sveprisutna u Srpskoj, a koja direktno udara na privrednike koji rade u skladu sa zakonom.