divlje deponije gomiljani volujac3.jpg

Divlje deponije postaju sistemski problem sa kojim se teško izboriti bez adekvatnih i odlučujićih mjera. Iako radnici Komunalnog preduzeća danonoćno rade na održavanju čistoće našeg grada, sa divljim deponijama se ne mogu izboriti.

Kao pečurke poslije kiše, pojedini naši sugrađani ne biraju mjesto gdje će baciti otpad i tako "niču" divlje deponije koja narušava sliku grada i urožavaju životnu sredinu. Čitaoci portala TrebinjeLive.info svakodnevno nam se javljaju sa različitim problemima u njihovim mjesnim zajednicama, a posljednji u nizu dolazi od mještana Volujca i Gomiljana.

Naime, uz makadamski put koji povezuje ova dva sela nalazi se više divljih deponija. Pojedinci svakodnevno dovoze različite vrste otpada i formiraju deponije. Nerijetko, osim građevinskog otpada, na deponijama se mogu naći kese sa kućnim smećem, ostaci domaćih životinja, bijela tehnika, namještaj i slično.

"Pojedincima je ovo postala stvar navike jer vide da ih niko ne kontroliše, da niko ne kažnjava ovo što rade. Njima je ovo normalno, vrijednost koja je prihvatljiva. Svakodnevno šetam i ne biste vjerovali na koliko sam deponija izvan grada naišao. Na ovom putu od Volujca do Gomiljana je postala katastrofa. Ovo je klasični ekocid", kaže nam mještanin Gomiljana.

divlje deponije gomiljani volujac2.jpg

Priča nam da se ovim putem može doći do ostataka crkve Konstatinovice u Gomiljani, u čijim je ostacima pronađen brojni srednjovjekovni arheološki materijal.

"Ni to ih ne zanima. Bacaju smeće gdje stignu. Po meni, jedino rješenje je da se ovim pojedincima naprave sačekuše, fotografišu se i da im se onda na kućnu adresu isporuče prekršajni nalozi sa novčanom kaznom. I te njihove fotografije dok izbacuju otpad treba javno objaviti u svim medijima. Drugačije ne može. Prevršili su sve mjere", navodi ovaj stanovnik Gomiljana.

divlje deponije gomiljani volujac4.jpg

divlje deponije gomiljani volujac1.jpg