Полиција покушава да уђе у траг лажном банкару, или више њих, након што су двије лаковјерне жене, једна из Братунца, а друга из Скелана, пријавиле да су преварене путем Фацебоока, односно да су унапријед дале новац за кредит по примамљивој каматној стопи, који на крају нису добиле.
"Независне новине" незванично сазнају да ова два примјера, највјероватније, нису усамљена, већ да је списак оних који су ојађени поприлично дужи.
"Људи једноставно презају од тога да овакве ствари пријаве и сумња се да има још грађана који су остали без пара", открива саговорник "Независних новина".
Занимљиво је да је ово још једна у епидемији превара које су већ годинама присутне на интернету, које функционишу по сличном рецепту, али преварантима не мањка лаковјерних грађана, па је тако Братунчанка остала без 1.406 КМ, а Скеланка за 7.770 евра.
"Превара је осмишљена тако да, ко је иоле пажљив и опрезан, може схватити о чему се ту ради. На Фацебооку постоји страница која нуди наводне кредите, а камате су смијешно ниске и услови за кредит изузетно повољни. Грађани се потом јаве на Вибер број који је постављен на тој Фацебоок страници, у нади да ће лако доћи до новца, али онда креће ноћна мора", истичу наши извори.
Како додају наши саговорници, преваранти који стоје иза ове странице тада потенцијалне клијенте убјеђују да они прво треба да уплате новац.
"Тај који стоји иза тог Вибер броја представља се као директор банке из иностранства. И он онда тражи новац који је наводно неопходан да би се кредит одобрио. Жртве су новац уплаћивале на текуће рачуне које би им он давао", појашњавају извори "Независних новина".
Занимљиво је да је једна од жена која је насјела на ову превару контактирала директно спорну Фацебоок страницу, а друга је била за нијансу опрезнија, али не довољно.
"Она је контактирала особу из коментара на једној од објава на тој страници. Међутим, није знала да и иза тог коментара такође стоји преварант, који ју је убиједио да је он успио добити паре и тако је и она остала без новца", истичу наши саговорници, иначе полицијски извори.
И што је најгоре, жртве превара су, сумња се, више пута уплаћивале новац преварантима.
"Прво би преваранти тражили један износ, касније би тражили још пара. Жртва би помислила: 'Када сам већ дала први износ, даћу и други да не изгубим оно што сам већ дала.' Кад би схватила да је преварена, тада је већ касно", појашњавају наши саговорници.
На спорној страници се иначе нуди кредит до 75.000 евра, без жираната и хипотеке, с каматном стопом од 2,88 одсто.
Поједини грађани у коментару су већ написали шта стоји иза свега.
"Је л' треба уплата унапред, тако беше", пише у једном од коментара, док има и прегршт оних који пишу да су заинтересовани за кредит и распитују се о условима.
У вези са овим случајем огласили су се и из Полицијске управе Зворник, одакле су навели да су током посљедњих мјесеци евидентиране двије пријаве грађана који су преварени путем интернета на име одобравања кредита с повољним каматним стопама.
"На тај начин једно лице из Братунца је оштећено за 1.406 КМ, а лице из Скелана за 7.770 евра. Они су те новчане износе уплаћивали на рачун осигурања кредита, конверзије новца, овјере нотарских уговора и др. Претходно су на друштвеним мрежама пронашли оглас фиктивне банке, те на тај начин остварили конакт с њима", навели су из Полицијске управе Зворник.
Полиција на све грађане апелује да буду опрезни приликом комуникације на друштвеним мрежама, те да на овај начин не траже кредите.
"Грађани не би требало да уступају своје личне податке, фотографије личних карата или банковних картица путем интернета и друштвених мрежа, јер они могу бити злоупотријебљени", навели су из полиције.
Шта Ви мислите о овоме?