Pcelari 1.jpg

У организацији Удружења пчелара Требиње одржано je предавање на тему апитерапије -  лијечење и терапија пчелињим призводима, теми која све све интересантнија и привлачи пажњу како пчелара, здравствених радника тако и оних који су жељни нових знања.

Апитерапија је научна дисциплина  која представља примјену пчелињих производа - меда, прополиса, полена, воска и пчелињег отрова. Апитерапија је метода лијечења и опоравка пчелињиим производима и представљена већ од давнина, терапијски учинак рада с пчелама у подручју побољшања квалитета живота и даље је слабо разматран, рекао је проф. др Мића Младеновић, професор на Пољопривредном факултету у Земуну

„Данашња тема има за циљ да јасно кажемо да су пчелињи приозводи неопходни и потребни за свако домаћинство. Тако ће пчелари повећати добит од пчелињака - меда и пчелињих производа. Ми смо на зачељу по потрошњи меда у Европи. Жеља нам је да што боље промовишемо  апитерапију и значај меда, не само у исхрани, већ и прополис и пчелињи отров, који су на врху пирамиде алтернативних лијекова на свијету. Тамо гдје савремена медицина посустаје, ова два препарата преузимају примат“, казао је Младеновић.

Прим. др Станко Буха говорио је на тему „Акупунктура и апипунктура“, односно лијечење пчелињим отровом – како се отров користи приликом лијечења и на који начин.

„Отров се може користити на два начина - први је убод пчеле, а други начин је да се екстраховани отров чисти и да се аплицира преко шприца, односно игле. И акупунктура и апипунктура су код нас слабо заступљљене, првенствено јер смо у дефициту са стручњацима из ове области, али и због неповјерења од стране становништва јер фармацеутска индустрија то проглашава алтернативном медицином, а то је у ствари традиционална, природна медицина“, објаснио је др Буха.

Предсједник Удружења пчелара "Леотар" из Требиња Обрад Нинковић рекао је да ово удржење организовало предавање са циљем да едукује требињске пчеларе како би, осим меда,  што боље искористили и друге пчелиње производе.