Dileri uhapšeni u akciji "Staza“ već dugo vremena su bili na meti policije, a dekodiranjem aplikacije Skaj im je zadan završni udarac, saznaje Srpskainfo.
U pomenutoj akciji, u utorak ujutru, uhapšeno je 19 osoba, dok se jedan od osumnjičenih ne nalazi u BiH i za njim će vjerovatno u narednom periodu biti raspisana potjernica.
U Ministarstvu unutrašnjih poslova Republike Srpske rekli su da su u akciji „Staza“ oduzeli ukupno 400 kilograma marihuane.
Izvor Srpskainfo pojašnjava da je većina uhapšenih od ranije poznata policiji po krivičnim djelima, prvenstveno zbog prodaje narkotika.
– Policija već mjesecima vodi istragu protiv osumnjičenih i tokom tog perioda zaplijenjena je veća količina narkotika kod njih. Tokom akcije policija je utvrdila i da se radilo o veoma dobro organizovanoj grupi i u kojoj se tačno znalo šta ko radi – kaže naš sagovornik.
Dodaje da su dodatne dokaze protiv osumnjičenih prikupili i dekodiranjem aplikacije „Skaj“.
– Otključavanjem njihovih telefona policija je prikupila dovoljno dokaza da im stavi lisice na ruke – poručio je izvor Srpskainfo.
Kako nezvanično saznajemo, ovom akcijom obuhvaćena je i zapljena oko 130 kilograma marihuane, 10. novembra u selu Krupci na području Istočnog Sarajeva.
Tada su uhapšene i pritvorene četiri osobe, a rečeno je da je ulična vrijednost oduzete droge oko milion KM.
– Takođe, sa ovom akcijom povezan je i pronalazak 200 kilograma marihuane u Trebinju u drugoj polovini novembra prošle godine – kaže naš sagovornik.
KAKO FUNKCIONIŠE SKAJ
Aplikacija “Skaj“ dugo godina je važila za jedan od najbezbjednijih načina komunikacije između kriminalaca, ali su nedavno bezbjednosne agencije uspjele otključati ovu aplikaciju.
Ona se ne može instalirati na bilo koji telefon, već samo na određene „Ajfon“, „BlekBeri“ i „Gugl Piksel model“.
Pristup korišćenju ove aplikacije plaća se, i to u zavisnosti od toga koliko dugo će se koristiti.
– Izabere se SIM kartica i kupi se njihov uređaj koji je modifikovan kako bi mogao da ispoštuje njihove zahteve sigurnosti i pristupi zatvorenoj Skaj mreži. Kada dobijete uređaj, SIM i licencu, aplikacija se instalira putem tutorijala koji stigne uz licencu. Sve to traje do deset minuta i onda je aplikacija spremna za korištenje – kažu stručnjaci.
Ona je pravljena upravo tako da pruža maksimalnu privatnost i sigurnost svojim korisnicima.
Čak i da se neko dokopa telefona na kom se nalazi “Skaj“, teško da bi mogao da pristupi podacima na njoj. Glavni razlog za to je što se ne nalazi na ekranu, već joj je moguće pristupiti jedino ukucavanjem određene lozinke. Ko ne zna lozinku, ne može ni da joj pristupi.
Šta Vi mislite o ovome?