Guslarsko društvo "Vojvoda Nedeljko Vidaković" zajedno sa prijateljskim guslarskim društvom "Vojvoda Gligor Milićević" iz Bileće i dva bratska društva iz Trebinja - "Vojvoda Luka Vukalović" i "Bijela gora" organizovali su humanitarno guslarsko veče "Srpska se rodi".
Prema riječima predsjednika GD "Vojvoda Nedeljko Vidaković" Dragana Mijovića bez obzira na pandemiju društvo je radilo i postiglo zavidne rezultate.
"Izdat je CD album 'Razrušenje manastira Tvrdoš' uz blagoslov vladike ZHiP Dimitrija i pomoći Grada Trebinja. Na republičkom festivalu osvojili smo prvo mjesto u ekipnoj konkurenciji, a dvojica naših članova plasiralo se na savezni festival u Prijepolje gdje su postigli zapažen rezultat. Pred nama su novi zadaci i obaveze, a tu je i pomoć ljudi dobre volje koji nam pomažu da sačuvamo tradiciju gusala. Uskoro dobijamo i nove prostorije u bivšoj Spomen-sobi, a u toku je i šivenje četiri nošnje za članove našeg društva", istakao je Mijović.
U jednoipočasovnom programu je nastupilo desetak guslara raznih starosnih dobi, od njmlađih do najstarijih, pjesnici, izvorne pjevačke grupe i izvođači na tradicionalnim narodnim instrumentima.
Pjesnik i guslar Predrag Janičić je naglasio da mu je čast da kao član GD "Vojvoda Nedeljko Vidaković" nastupa na humanitarnom koncertu.
"Recitovao sam premijerno pjesmu iz moga kraja 'Vidosava (legenda o planini Viduši)' koja počinje ovako: 'U njedrima zemlje Humske, kraj prastare Travunije, đe je nekad službovao Sveti Otac Vasilije...' koju sam nedavno napisao", objasnio je Janičić.
Prihod od prodatih ulaznica biće uplaćen u humanitarne svrhe za liječenje jednog člana GD "Vojvoda Nedeljko Vidaković".
Šta Vi mislite o ovome?