radnici-gradjevina.jpg

Потражња за становима у Требињу превазилази сва очекивања. У овом тренутку нема новоизграђених станова који су усељиви, а скоро је немогуће пронаћи ни стан у згради која је у поодмаклој фази градње.

У агенцији за некретнине “Херцсофт” из Требиња кажу за ТребињеЛиве.инфо да је стање на тржишту некретнина веома сложено, јер је потражња веома велика, док су цијене све веће.

“Што се тиче новоградње цијена метра квадратног је изнад 2.200 КМ. Цијене су знатно порасле у јуну па поново у трећем тромјесјечју ове године. И поред тога све је више упита за куповину стана у Требињу”, кажу у овој агенцији.

Појашњавају да се најчешће траже једнособни станови од 45 до 50 метара квадратних, те двособни станови изнад 60 метара квадратних.

“Већ неко вријеме купци долазе говово из цијелог свијета. То су углавном наши људи који живе и раде у иностранству. Баш доста захтјева је од људи из Канаде, Аустралије, Њемачке, САД, Француске и Србије”, додају у агенцији за некретнине “Херцсофт”.

И цијена староградње је порасла па је стан у “пристојном стању” без додатних улагања немогуће пронаћи испод 1.500 КМ по метру квадратном.

У Требињу се тренутно гради десетак нових стамбених зграда, а већ у наредној години очекује се почетак радова на још најмање седам објеката. Оно што је посебно занимљиво је да се осим домаћих инвеститора за изградњу стамбених зграда у нашем граду интересују и инвеститори из Србије.

“У бившој касарни један инвеститор из Србије жели да гради два објекта од по девет спратова. Већ прикупља документацију за грађевинску дозволу”, каже саговорник портала ТребињеЛиве.инфо.

Гради се или ће се градити на више локација у бившој касарни, Засаду, Полицама, Растоцима, Отоку, центру града.

trebinje grad.jpg

Међутим, оно што посебно брине је што станове у сопственом граду више малтене не могу да купе Требињци. Цијене су превисоке, а примања  су годинама иста или незнатно већа.

“Цијена метра квадратног стана је прије четири-пет година била 1.350 КМ. Сад је 2.400 КМ. Нисмо нашли јефтиније. Како да купимо стан ако нам је плата сада за око 90 КМ већа него 2016. године? Рјешење је кредит на 25-30 година, а ни тада не можемо да купимо стан већи од 50 квадрата, а планирамо да ширимо породицу”, жали нам се један млади брачни пар.

Кажу да је рјешење да надлежни под хитно окупе инвеститоре и постигну договор око изградње станова који би били значајно јефтинији од постојеће цијене.

“Може град да обезбиједи земљу, не треба се свака парцела продати. Ето га одмах јефтинији метар квадратни. А на примјер, нека стан могу да купе они који имају пребивалиште на подручју града најмање 10 година. Неко ће рећи да је то дискриминација, да то нису правила тржишта, а ми питамо је ли дискриминација када у родном граду гдје радите, гдје вам живе или су живјели и отац и дјед не може да купите стан!?”, категорични су ово двоје Требињаца.

Они кажу да нико не очекује да цијена метра квадратног буде 1.200 КМ, али да је сасвим нормално да та цијена буде од 1.550 до 1.650 КМ.

“И то је цијена са одличним профитом, нећу рећи екстра профитом. Нека се требињски урбанизам позабави овом проблематиком, а не да сваки грађевинац добија грађевинску дозволу гдје му падне на ум да гради, а да притом број паркинг мјеста не прати број станова. Сви желе да млади остану да овдје живе, па како да остану ако ни кров над главом не могу да ријеше”, кажу онам они.

Једно од рјешења је и да се у новом закону о ПДВ-у да могућност о поврату ПДВ-а на прву некретнину.

"У Србији је то 10 одсто на станове до 40 квадрата плус по 15 квадрата за сваког наредног члана. Што код нас не би било исто 10 одсто ако не може у цјелости. Морају се под хитно осмислити јавне политике које доприносе да млади људи по нижим цијенама могу да купе стан иначе ће из Требиња и Српске у наредних 10 година отићи и ово мало младих што је остало", поручују наши суграђани.