U Muzeju Hercegovine u okviru obilježavanja Dučićevih večeri poezije otvorena je izložba slika Mirka Kujačića povodom 120 godina od rođenja ovog slikara.
Predstavljeno je 37 slika među kojima uglavnom prevladavaju ulja na platnu, ali su tu i skice i grafike ovog umjetnika.
Mirko Kujačić je bio jedna od najzanimljivijih ličnosti koja je potekla sa ovoga podneblja, svestrana ličnost koja se svijetu nije pokazala samo slikarskim opusom već i kao baletan, glumac, konzervator, vajar.
Otvarajući izložbu gradonačelnik Trebinja Mirko Ćurić je rekao da Kujačićev bogati umjetnički opus, zbirka vrijednih slikarskih i grafičkih djela i dugogodišnje bavljenje socijalnom umjetnošću govori o društvenim kretanjima, odnosima i specifičnom društvenom kontekstu, posebno između dva svjetska rata u Jugoslaviji.
"Međutim, sa ove vremenske distance Kujačićeva djela sa svojom snažnom društvenom komponentom ipak najbolje govore o opštoj snazi umjetnosti, jer nas njegove vrijedne slike i grafike spajaju u jednom vremenu i mjestu u kom evociramo uspomenu na slikara", rekao je Ćurić.
Prema riječima kustosa Tamare Rajković, Kujačićeva najznačajnija djela su ciklusi autoportreta pod nazivom "Ovako izgledah", "Obrazi gorštaka", "Goloruki", "Zamah", "Hercegovina - baština plemenita".
"Iz svih ovih ciklusa su zastupljena djela, kao i pejzaži i prikazi mostova dok je Kujačić radio kao konzervator u periodu kada nije aktivno slikao, ali je bilježio sve te baštine koje je spasavao i prenosio ih na platno", rekla je Rajkovićeva.
Direktor Muzeja Hercegovine Ivana Grujić je naglasila da je ova izložba dobila čast da bude dio Dučićevih večeri poezije jer ona svojim značajem prevazilazi svaku manifestaciju.
"Karakteristika čitavog slikarskog i društvenog opusa je da jedan čovjek, intelektualac ne može da spava kada su u pitanju društvene promjene i događaji. Sam sebe je nazivao gorštakom, ali su ga drugi nazivali 'plavim vitezom' zbog upotrebe njegove neobične plave boje zbog koje je uvijek bio na strani onih golorukih koji su se borili za pravdu u društvu i uopšte u umjetničkom svijetu. Zbog toga takva ličnost može da parira pjesničkom vitezu kakav je bio Dučić", objasnila je Grujićeva.
Restaurator u Ministarstvu prosvjete i kulture Republike Srpske Milica Kotur navela je da Kujačić nije bio jednostavan i običan čovjek, te istakla njegov doprinos u spasavanju kulturno-istorijskog nasljeđa kao što je Arslanagića most u Trebinju.
"Da nije njega danas ne bismo imali zaštićene mnoge spomenike u Hercegovini", rekla je Koturova.
Na izložbi su zastupljene slike Mirka Kujačića (1901-1987) iz fundusa Umjetničke galerije Bosne i Hercegovine iz Sarajeva, Galerije kraljice Katarine iz Mostara i Muzeja Hercegovine u Trebinju.
Izložba je realizovana u okviru Dučićevih večeri poezije, pod pokroviteljstvom Ministarstva prosvjete i kulture Republike Srpske i Grada Trebinja.
Izložba će biti otvorena do kraja novembra 2021. godine.
Šta Vi mislite o ovome?