Korona respiratori.jpg

Прославе у угоститељским објектима у појединим локалним заједницама у којима је протеклог викенда затечено на десетине грађана одраз су неодговорног понашања које би могло да угрози вакцинацију у Републици Српској.

Оцјењују то саговорници “Гласа Српске” коментаришући информацију да је полиција у једној школи у Зворнику затекла 60 учитељица из ФБиХ које су уз музику уживо прослављале 8. март, као и да је у угоститељском објекту у том граду затечено 137 особа, без заштитне маске које нису биле на прописаној физичкој удаљености. Кршење епидемиолошких мјера протеклог викенда забиљежено је и у Теслићу.

Да се мјере крше потврђује и податак Инспектората Републике Српске према којем су инспектори у протеклих седам дана субјектима изрекли казне од 199.000 КМ због непоштовања превентивних мјера, док су четири објекта привремено затворена.

Градоначелник Зворника Зоран Стевановић рекао је за “Глас Српске” да појединци очигледно не схватају озбиљност ситуације у којој се налазимо.

- Свједоци смо да се најобразованији дио друштва, просвјетни радници, тако понашају. Вјерујем да су то направили несвјесно, али велика је одговорност осим на здравственим и на просвјетним радницима. Дјеци скраћујемо часове да би што мање боравили у учионицама, а просвјетни радници се понашају неодговорно. То је лоша порука имајући у виду раст броја заражених и код нас и у окружењу - рекао је Стевановић.

Упозорио је да је да би све оно што смо прошли у протеклих годину требало да буде опомена за све јер је пред нама још тридесетак дана у којима нас чека веома озбиљна ситуација.

- Вакцинација у Српској а посебно у БиХ касни у односу на регион и сматрам да поштовање прописаних мјера  и одговорност морају бити већи него икад - поручио је Стевановић и додао да нажалост све више омладине на веома непримјерен начин, у одсудном тренутку изражавају неки свој бунт.

Стевановић истиче да тренутна епидемиолошка ситуација у Зворнику не захтјева ригорозније мјере, већ само поштовање и већу контролу постојећих мјера.

Шеф Тима за праћење препорука и мјера Републичког штаба за ванредне ситуације Ненад Стевандић рекао је да сва ова окупљања на јавним мјестима шаљу веома лошу поруку.

- Није то велики проценат људи у односу на оне који поштују све мјере и зато би их требало казнити до максимума јер тако мали број људи прави толико велике проблеме - рекао је Стевандић.

Нагласио је да су слике са одјела интензивне његе и инфективних клиника застрашујуће и да би их требало приказати свима који планирају да организују било какве забаве.

- Основни проблем на тим забавама је кретање. Људи се стално крећу и вирус се шири. Карантин је уведен да се људи не би кретали јер вирус на површини живи четири до шест сати. Требаће неколико мјесеци да уђемо у ритам вакцинације, а ако не смањимо број заражених у том периоду могли бисмо да упропастимо ефекте вакцинације - упозорио је Стевандић.

Према јучерашњем извјештају Института за јавно здравство РС за 24 часа вирус корона потврђен је код још 86 особа у Српској након тестирања 495 лабораторијских узорака, а пријављено је и 12 смртних случајева.

- Укупан број хоспитализованих у Српској је 662, од чега 290 у Универзитетском клиничком центру РС2, а 372 у осталим болницама  - навели су у Институту.

Дом  здравља преоптерећен

Директорица Дома здравља Бањалука Невена Тодоровић рекла је  да су све службе ове здравствене установе максимално оптерећене због повећања броја лица позитивних на вирус корона.

Тодоровићева је додала да је у јануару и почетком фебруара у Бањалуци недјељно било око 200 нових пацијената позитивних на корону, да би се тај број прошле седмице повећао на чак 594 лица.