U Trebinju je danas održan međunarodni naučni skup o temi "Zaštita ptica, realnost ili utopija", uz učešće 30 stručnjaka iz Republike Srpske, Federacije BiH, Srbije, Crne Gore i Belgije, koji su predstavili 20 naučnih radova.

ornitoloski skup.JPG

Među naučnim radovima predstavljen je i rad trebinjskog Centra za održivi razvoj i ekologiju /CORIE/, koji je baziran na istraživanju ornitofaune prostora Orjen-Bijela Gora, kao mogućeg zaštićenog prostora. 

Prema riječima predsjednika CORIE Aleksandra Vukanovića, u planu je da se u naredne dvije godine prikupe elaborati i sistematski podaci sa terena. 

"Tokom 2016. i 2017. godine imali smo osam terenskih istraživanja, gdje smo obuhvatili prostor iznad 700 metara nadmorske visine. Evidentirali smo 43 vrste ptica i nadamo se da ćemo u narednom periodu organizovati dodatna istraživanja ornitofaune prostora Orjen-Bijela Gora, kako bismo dobili  jasniju sliku – koliko vrsta ptica i u kom broju borave na ovom prostor", rekao je Vukanović. 

Rukovodilac Odsjeka za biološko-tehničke poslove Republičkog zavoda za zaštitu prirodnog i kulturnog nasljeđa Republike Srpske Dejan Radošević istakao je da ovakvi skupovi doprinose razvoju i dostizanju standarda kada su ovakva istraživanja u pitanju. 

"Radovi su sve brojniji i kvalitetniji i podaci do kojih dolazimo su upotrebiljivi i koristimo ih u našem svakodnevnom poslu i prilikom izrade studija pri izboru novih zaštićenih područja", istakao je Radošević. 

U okviru naučnog skupa prikazan je i dokumentarni film "Tragom naših ptica". 

Naučni skup je održan u okviru trodnevnog Sedmog ornitološkog festivala, čiji je domaćin grad Trebinje 

Prvog dana festivala, u Muzeju Hercegovine je otvorena izložba fotograFija "Mala sova na našim zimovalištima", autora Almira Hukića iz Tuzle. 

Ornitološki festival završava sutra naučnim skupom "Zaštita ptica, realnost ili utopija", a učesnici će obići i Popovo polje.

Organizatori festivala ornitologa su CORIE i udruženje "Naše ptice" iz Sarajeva.