Trešnje su ukusna proljećna i ljetna poslastica, a sa nutritivnog gledišta, njihove koristi su vrlo cijenjene. Dobar su izvor antioksidanasa, vitamina C i prehrambenih vlakana, a siromašne su mastima i ne sadrže natrijum i holesterol.
Zbog bogatstva nutrijentima i istovremeno umjerene količine kalorija, trešnje su odličan izbor za sve one koji paze na tjelesnu težinu. Zrele trešnje su velike, sjajne, mesnate i tamne boje. Bez obzira na sortu, trešnje imaju kratak rok trajanja pa pri kupovini tražite plodove s peteljkama, izrazite crvene boje i čvrste vanjske kožice.
Djeluju na ravnotežu tečnosti u organizmu
Trešnje sadrže sve vitamine i minerale, iako u manjim količinama, kao i celulozu, pektin te organske kiseline. Bogata je kalijumom, zbog čega povoljno djeluje na ravnotežu tečnosti u organizmu. Voće i povrće, pa tako i trešnje, ujedno sadrže hiljade fitohemikalija zaslužnih za mnoga zaštitna svojstva ovih važnih namirnica.
Usporavaju starenje
Trešnje, poput drugog voća, obiluju antioksidansima, koji štite od slobodnih radikala te usporavaju proces starenja. Svoju tamnocrvenu boju trešnje duguju antocijaninima, antioksidansima snažnih protivupalnih svojstava. Istraživanja su pokazala da trešnje povoljno djeluju kod dijabetesa tako da snižavaju nivo šećera u krvi. Osim toga, trešnje snižavaju nivo LDL holesterola te mogu biti od koristi pri prevenciji karcinoma debelog crijeva.
Protiv fizičke i umne iscrpljenost
U svježem stanju trešnje su dobre za otklanjanje fizičke i umne iscrpljenosti, ali i sok od trešnje se pokazao vrlo koristan sportistima jer može umanjiti mišićnu bol nakon trčanja. U istraživanju je učestvovalo 60 zdravih ispitanika starosti 18 do 50 godina. Ispitanici koji su kroz sedam dana dva puta dnevno pili tri decilitra soka od trešnje imali su znatno manje problema s bolovima u mišićima nakon trčanja na duge staze nego ispitanici koji su pili drugu vrstu soka.
Iako tačan mehanizam djelovanja nije još jasan, naučnici smatraju da trešnje djeluju poput uobičajenih lijekova koje sportisti uzimaju kako bi olakšali upalno stanje poslije tjelesne aktivnosti. Zahvaljujući svom sastavu, peteljke su se u narodnoj medicini koristile za čajeve koji podstiču izlučivanje mokraće i izbacivanje kamenaca iz bubrega i mokraćnog mjehura.
Šta Vi mislite o ovome?