S početkom turističke sezone, sve je veća potražnja za radnicima na primorju. Donedavno su radnici iz Republike Srpske sezonski angažman uglavnom dobijali na crnogorskom primorju, a sve je više radnika, posebno iz Trebinja i Hercegovine koji rade u Dubrovniku i okolini.

radnici primorje.jpg

Dok kvalifikovani radnici iz Hrvatske odlaze za Njemačku, Irsku ili dalje, poslodavci se hvataju za glavu: manjak radnika osjećaju svi, od građevinaca do ugostitelja.

"Potreba za kvalifikovanom ali i sporednom radnom snagom je velika, Vlada je odobrila male kvote tako da imamo veliki problem", rekao je ugostitelj iz Dubrovnika Ivo Ogresta.

Dubrovački poslodavci sve su češće u Trebinju u potrazi za radnicima. Primamljivi uslovi mnoge su već odveli u komšiluk. 

"Radim već nekoliko mjeseci i prezadovoljan sam", izjavio je vozač autobusa Borislav Čolović.

Plate su za iste poslove dva ili tri puta više nego kod nas, a većina poslodavaca obezbjeđuje i smještaj i druge pogodnosti. Konobarska plata na primjer iznosi od 600 do 1000 evra, a plata spremačice od 500 do 700 evra.

Radnici sa boljim kvalifikacijama zarađuju i znatno više. 

"Najtraženiji su konobari, kuvari, spremačice", naveo je Ogresta.

Zavod za zapošljavanje nema zakonsku mogućnost da posreduje, jer Hrvatska i BiH još nemaju potpisan sporazum u ovoj oblasti, pa se radnici snalaze u vlastitoj režiji. 

"Zavod posreduje samo kad je riječ o državama sa kojima imamo potpisan sporazum", istakao je direktor filijale ZZZ Republike Srpske Trebinje Dragan Popović.

Traže se mesari, vozači, zidari, svi ugostiteljski profili. Čak i visokoopbrazovani stručnjaci, informatičari, prevodioci i druga zanimanja dobijaju poslove u Dubrovniku. Nužda zakon mijenja, kaže stara poslovica, pa dok Dubrovčani svakodnevno kupuju jeftiniju robu u Trebinju, i Trebinjci u Dubrovnik više ne idu samo radi kupanja, nego i radi dobre zarade.