I dok trebinjska čaršija uveliko priča o falsifikovanju dokumenata koje je, navodno, za određena lica radio penzionisani profesor likovne kulture Vukašin Vule Papović /69/, u trebinjskom tužilaštvu i policiji i dalje ćute i prebacuju odgovornost jedni na druge.

policija tuzilastvo trebinje

Iako smo u policiji pokušali da saznamo dokle je stigla istraga u ovom slučaju, te koliko bi lica moglo biti obuhvaćeno izvještajem o počinjenom krivičnom djelu zbog navodnog korišćenja usluga pomenutog profesora, nadležnim iz MUP-a je trebalo čak 26 časova da napišu jednu prostu rečenicu kao odgovor na naš upit od pola strane.

"Ne možemo da iznosimo bilo kakve detalje vezane za istragu koja se, pod nadzorom Okružnog javnog tužilaštva Trebinje, provodi protiv osumnjičenog Vukašina Papovića iz Trebinja, te se za sve informacije obratite nadležnom tužilaštvu", navodi se u odgovoru policije.

Sličan odgovor smo dobili i u Tužilaštvu, samo što su nas iz ovog organa sudske vlasti uputili da odgovore potražimo od Policijske uprave Trebinje i Uprave kriminalističke policije MUP-a RS, jer je, navodno, istraga još uvijek u njihovim rukama.

U tužilaštvu kažu da čekaju izvještaj iz policije, koji im, u slučaju falsifikovanja, još uvijek nije dostavljen.

Ono što je sigurno, policija i tužilaštvo igraju se gluvih telefona, ali, po svoj prilici, bez pritiska javnosti, pitanje je kako će da završi ovaj slučaj ili bolje reći afera u kojoj bi se na optuženičkoj klupi moglo naći na desetine lica.

Nezvanično, dokumenta koja su izuzeta iz stana Vukašina Papovića čuvaju se u depou Policijske uprave Trebinje, jer nadležni Osnovni sud nema prostoriju adekvatnu za ove namjene. Spekulaciju da je po nalogu tužilaštva ta dokumentacija prebačena u Banjaluku, u Okružnom javnom tužilaštvu Trebinje demantuju, navodeći da takvu odluku nisu donijeli.

Upućeni tvrde da bi ukoliko se dokumentacija prebaci u Banjaluku, jedan od izgovora mogao da bude da ona nije bezbjedna u depou trebinjske policije. Isto tako, nezvanično, po nalogu Osnovnog suda u Trebinju, Papovićevi laptopi, USB-ovi i ostala prateća oprema je poslata na vještačenje.

U policiji nisu željeli da komentarišu ni navode da li je osumnjičenom Papoviću, zbog navodnih sve učestalijih prijetnji, na njegov zahtjev, dodijeljena policijska zaštita. U tužilaštvu su bili rječitiji, pa kažu da im se tim povodom profesor iz Mokrih Dolova nije obraćao.

Slučaj Papović danas je dobio svoj epilog i na sjednici Narodne skupštine Republike Srpske, gdje su pojedini poslanici optužili svoje kolege da su koristili usluge ovog profesora i tako se nezakonito bogatili.

Poslanik SNSD-a Srđan Milović, kazao je da treba da se provodi istraga u vezi s falsifikovanim računima koje je izdavao Papović, te da postoje priče da su te "usluge" koristili i predstavnici nekih opština i to svih prethodnih godina.

Ja ih nisam koristio. Ako nađu moje takve račune, podnijeću ostavku, rekao je Milović.

Miladin Stanić, poslanik SDS-a, upitao je kako to Milović zna da ima falsifikovanih računa i nekih opštinskih zvaničnika, te zatražio da se utvrdi ko je sve umiješan u te nezakonitosti.

Poslanik NDP-a Zdravko Krsmanović je zatražio da svi koji su odgovorni u slučaju Popović podnesu ostavku, bez obzira na to kojoj političkoj stranci pripadaju.

Podsjećamo, Vukašin Vule Papović, po tvrdnjama trebinjske policije, falsifikovanje dokumenata vršio je dugi niz godina u svom stanu u Mokrim Dolovima, a trebinjski inspektori su ga uhvatili sasvim slučajno - prilikom pretresa njegovog stana jer se, zapravo, utvrdilo da je on poslao prijeteće pismo direktoru RiTE “Gacko” Bošku Kozomari, u kome mu je prijećeno da će biti likvidiran.

Prema ranijim pisanjima, Papović je uz lažne račune izdavao i diplome i putne naloge. Njegovi klijenti bili su, uglavnom, zaposleni u preduzećima elektroenergetskog sektora, a usluge su koristili i pojedini odbornici lokalnih skupština, jedan ministar, vozači iz elektro sektora...

U Papovićevom stanu, prilikom pretresa, pronađeni su, između ostalog, pečat Elektroprivrede RS, Gimnazije "Jovan Dučić", Srednje tehničke škole Trebinje, te jedan crveni pečat sa natpisom "M", pet plavih pečata „Junajted ofis“ sa natpisima „Slavija“, „Garni“, „Bijeljina“,“Novi Sad“...

Ukoliko slučaj Papović dobije sudski epilog, za glavu bi se mogli uhvatiti brojni Trebinjci, ali i Bilećani i Gačani. Upućeni kažu da bi tada bilo jasno da je rasvijetljena jedna velika kriminalna grupa, te da se radi o aferi velikih razmjera, koju ne pamte ni po stažu stariji i iskusniji inspektori trebinjske krim policije.

VICEVI U SLUČAJU PAPOVIĆ

Od otkrivanja afere, malo koji dan u trebinjskim kafanama prođe a da se ne pomene slučaj Papović. Tako se svakodnevno prepričavaju navodni detalji afere, te pominju imena klijenata.

Priča se i o profesoru, čuvenoj "prodaji pameti", a u posljednje vrijeme osmišljeno je i više viceva o slučaju Papović.

Ipak, čaršija ima o čemu da priča dok policija i tužilaštvo ne stave tačku na spekulacije i odluče da kažu stvarnu istinu u slučaju koji je zainteresovao široke narodne mase.

Možda će slučaj Papović biti i inspiracija Goranu Markoviću da snimi drugi dio kultnog filma "Falsifikator". Zašto ne!?