Mandatar za sastav Vlade RS Željka Cvijanović istakla je danas u Banjaluci da će cilj i zadatak nove Vlade da Srpska bude jaka, stabilna, prosperitetna i demokratska, sa očuvanim nadležnostima koje su joj date Dejtonskim sporazumom i sa institucionalnim kapacitetom koji će moći da odgovori na potrebe svih njenih građana.

zeljka cvijanovic javna tribina trebinje

"Vlada morati odgovoriti na brojne izazove, rješavati mnoge probleme, raditi paralelno na institucionalnom jačanju Republike Srpske i njene političke i ekonomske pozicije", rekla je Cvijanovićeva predstavljajući ekspoze poslanicima u parlamentu Srpske.

Ona je podsjetila da je prilikom sastavljanja prethodne Vlade rekla da će Vlada sistemske mjere kombinovati sa kratkoročnim.

"To smo i činili, kako u oblasti poljoprivrede stvarajući uslove za stimulisanje domaće proizvodnje, otkupa domaćih proizvoda i prerađivačke aktivnosti, tako i u oblasti privrede u širem smislu u cilju očuvanja postojećih ili otvaranja novih radnih mjesta", kaže Cvijanovićeva.

Prema njenim riječima, malo ko je pominjao da je Srpska jedina u regiji smanjila nezaposlenost i povećala zaposlenost.

"Znamo da to nije dovoljno, ali znamo i koliko je važan svaki pomak, ma kako se malim činio. Malo ko je pominjao i da smo, za razliku od našeg okruženja, sveli davanja u poljoprivredi na tekuće obaveze, a izmirili sva dugovanja iz prethodnih godina", navela je Cvijanovićeva.

Ona je naglasila da će i nova Vlada nastaviti sa takvom podrškom, ali da će biti sve više sistemskog, a sve manje interventnog karaktera.

Cvijanovićeva je napomenula da je, uprkos ekonomskoj krizi, Vlada nastavila realizaciju planiranih i započetih projekata izgradnje saobraćajne infrastrukture, energetskih objekata, studentskih domova, vrtića, škola, fakulteta, te da je obezbijedila informatičku opremu za škole, bolje materijalne uslove za rad policije. Cvijanovićeva napominje da će takav biti i odnos nove Vlade.

Mandatar za sastav Vlade Srpske istakla je da su povećane plate i penzije, a da pri tom nije ugroženo funkcionisanje budžeta, niti da se ušlo u grupu visokozaduženih ili rizično zaduženih zemalja.

"Ukupno povećanje penzija koje je obezbijedila Vlada koju sam vodila iznosiće od januarske penzije 10,5 odsto, a povećanje smo vršili u nekoliko koraka, upravo vodeći računa da ne ugrozimo cjelokupan sistem. Dalje poboljšanje materijalnog statusa penzionera ostaje cilj i nove Vlade", kaže Cvijanovićeva.

Ona je podsjetila da su povećane porodične i lične invalidnine i obezbijeđeno veće zapošljavanje djece poginulih boraca, ratnih vojnih invalida i demobilisanih boraca, a da će tako nastaviti i nova Vlada.

"Uspjeli smo da, uprkos krizi, privedemo kraju i program stambenog zbrinjavanja porodica poginulih boraca i ratnih vojnih invalida", navodi Cvijanovićeva.

Ona je napomenula da su zadržani najniži troškovi studiranja u odnosu na regiju, pri čemu su troškovi školarine, smještaja i ishrane studenata u Republici Srpskoj višestruko niži u odnosu na okruženje, što će ostati opredjeljenje Srpske i u narednom periodu.

Cvijanovićeva kaže da je početkom ove godine obezbijeđeno rasterećenje privrede uvođenjem neoporezivog dijela dohotka, defiskalizacijom malih preduzetnika, a dodatno rasterećenje planirano je već u 2015. godini.

"Intervenisali smo u privrednoj sferi i kad je riječ o očuvanju ili reaktiviranju radnih mjesta, kao što je to slučaj sa fabrikom `Birač-Alumina`, RAOP, `Tehnički remont` Batunac ili `Fabrika duvana` Banjaluka. Uspostavili smo najmoderniju i najbržu registraciju privrednih subjekata u regiji, a ostaje da se riješi pitanje otvaranja novih firmi u slučaju neizmirenih obaveza u ranijem preduzeću", podsjeća Cvijanovićeva.

Ona je rekla da je Vlada bila prva u regiji koja je nakon katastrofalne poplave, koja je "odnijela" godišnji budžet, obezbijedila konkretnu pomoć stanovništvu i privredi.

"Više od 80 miliona KM dato je poplavljenim domaćinstvima putem platnih kartica u okviru programa `Obnova Srpske`, a model pomoći koji je uključio Vladu, odnosno Fond solidarnosti, privredne subjekte, banke i poplavljeno stanovništvo, mnogi su okarakterisali kao najbolji. Prvi smo donijeli i set mjera za pomoć privredi", kaže mandatar za sastav Vlade Srpske.

Ona je u ekspozeu navela da je Republika Srpska u 2013. godini zabilježila rast realnog BDP-a od 1,9 odsto, a u ovoj godini ostvariće rast oko jedan odsto, bez obzira na katastrofalne poplave koje su pogodile Srpsku.

Cvijanovićeva je naglasila da spoljnotrgovinska razmjena ima stalnu tendenciju rasta.
Ona je upozorila da nezaposlenost ostaje veliki problem, iako broj nezaposlenih ima opadajući trend.

"Anketna stopa nezaposlenosti u ovoj godini iznosi 25,7 odsto, što je za 1,3 odsto manje u odnosu na 2013. godinu, a prema projekcijama Međunarodnog monetarnog fonda, stopa nezaposlenosti nastaviće da se smanjuje", pojasnila je Cvijanovićeva.

Ona je napomenula da je prosječna plata u od januara do septembra ove godine veća za dva odsto u odnosu na prosječnu neto platu isplaćenu u 2013. godini.

"Povećanje plata zabilježeno je u svim oblastima izuzev građevinarstva, finansijskih djelatnosti i osiguranja", zaključila je Cvijanovićeva.