„Beč i Trebinje imaju nebrojeno sličnosti. Trebinje krasi specifičan šarm mediteranske klime, ambijentalnih građevina i načina života, što je jedinstvenost u odnosu na druge gradove. Beč je fascinantan, sa nizom različitih arhitektonskih zdanja koja nanovo inspirišu. Posebno me oduševila činjenica koliko se elemenata naše nacionalne istorije očitava u tom gradu, njegovoj kulturi, arhitekturi.“

ninoslav ilic

Ovako priču o životu, umjetnosti, arhitekturi, fotografiji, započinje mladi Trebinjac i arhitekta Ninoslav Ilić, koji, u prestonici Austrije privodi kraju master studije na Tehničkom univerzitetu.

„Beč pripada rijetkim gradovima koji odišu elegancijom, otmjenošću, izuzetnom arhitekturom, a poput Trebinja i brojnim sunčanim danima. Prvi susret sa ovim gradom pamtim po novembarskom suncu i plavetnilu neba, identičnom u mom Trebinju. Osjećao sam se kao kod kuće!“, kaže Ilić za "Radio Trebinje".

Dvadesetšestogodišnjeg Ninoslava je oduvijek privlačila umjetnost, najprije slikarstvo, a umjetničku crtu naslijedio je od pokojnog oca. „Smisao za prostor i vizuelnu ekspresiju naslijedio sam od oca i to je, uz mnoštvo uspomena, najdraže što mi je od njega ostalo“, priča Ninoslav, kome je porodica najveći oslonac i podrška u životu.

Kao arhitektu, zanima ga i obnova starog Trebinja. Svojevremeno je radio idejna arhitektonska rješenja za obnovu, danas zapuštenog jezgra grada, prvesntveno Kastela i stare zanatske čaršije u Kršu. „To su prelijepi dijelovi Trebinja, koje moramo očuvati. Mnogi bi poželjeli da imaju takvo naslijeđe u svojim sredinama, a mi ih prepuštamo zaboravu.“

Svaki slobodan trenutak, Ninoslav Ilić iskoristi da dodje u rodno Trebinje iz koga crpi nove ideje. „Iz ljubavi prema svom gradu nastali su moji video radovi i brojne fotografije koje u centar upravo stavljaju Trebinje kao takvo. Svojim radovima pokušavam uhvatiti segment Trebinja i ponijeti ga sa sobom gdje god da idem.“

Najnovije fotografije su spoj nekadašnjeg, i Trebinja danas. Odavno me fascinira analiza starog i novog Trebinja. Tako sam odlučio da sklopim elemente novih građevina sa nekim starim segmentima grada i stvorim jasniju sliku o Trebinju. Niz takvih fotografija gradova širom svijeta već postoje, a ja sam ih radio primarno sa aspekta arhitekture.“

Arhitektura mu je prva ljubav, a fotografiju je zavolio zahvaljujući Beču. „To je grad koji nudi niz nejverovatnih mogućnosti. Iz želje da uhvatim segmente bogate arhitektonske građe Beča nastala je i moja ljubav prema fotografiji. Svaki susret sa nekadašnjom carevinom, tjera da ga nanovo upoznajem. Za tri godine koliko živim u Beču, to još nisam uspio.“

Dok Beč upoznaje preko vijekovima starih građevina, Trebinje najbolje doživljava sa udaljenih, austrougarskih tvrđava. Doživjeti grad sa brda Kličanj nesvakidašnje je iskustvo! Odatle se vidi Trebinje, ravnica Popovog Polja i nazire linija horizonta Jadranskog mora. To je nešto apsolutno jedinstveno! Ne postoji takvo mjesto u svijetu koje na jednom mjestu nudi spoj kontineneta i Mediterana.“ Uprkos obavezama na studijama, Ninoslav nađe vremena i za putovanja.

„Obožavam da putujem i upoznajem druge kulture, posebno građevine izuzetne arhitektonske vrijednosti. Shodno mojim studentskim mogućnostima, bio sam u Italiji, Španiji, Češkoj. Želja mi je otići na Tajland, zbog nejvjerovatne prirode i kulture koja se potpuno razlikuje od onoga kako mi u Evropi doživljavamo svijet oko sebe. Na putovanja i knjige, nikada mi ne bi bilo žao potrošiti novac,“ završava svoju priču ta "Radio Trebinje" Ninoslav Ilić, pred kojim je blistava budućnost magistra arhitekture i zaljubljenika u magiju života, ovjekovječenu njegovim fotoaparatom.