U Trebinju su danas odigrane prijateljske utakmice između pionirskih i kadetskih sastava Fudbalskog klub /FK/ "Leotar", Reprezentacije Moskve i Nogometnog kluba "GOŠK" iz Dubrovnika.

leotar gosk i reprezentacija moskve u trebinju fudbal

U prvoj utakmici sastali su se pioniri Leotara i Reprezentacije Moskve. Rezulat utakmice, koji je bio u drugom planu, bio je 0:1 za goste. Kadetske ekipe Reprezentacije Moskve i Leotara odigrale su neriješeno 2:2, dok je u  posljednjoj, trećoj utakmici, GOŠK pobijedio Reprezentaciju Moskve 2:1.

Ideja za organizovanje prijateljskih utakmica pripada Radu Petroviću, glavnog koordinatoru Reprezentacije Moskve koji u Rusiji živi već 25 godina. U Trebinje je Reprezentacija Moskve stigla sa priprema iz Herceg-Novog. „Trudimo se da u Crnoj Gori koristimo idealne klimatske uslove, pogotovo u zimskom periodu kada je u Moskvi i preko minus trideset stepeni. Nikada nismo praktikovali proljećne i ljetne pripreme, ali ove godine smo krenuli sa nekih 170 igrača, i proteklih sedam dana, koliko smo u Igalu, odigrali smo pet utakmica“, rekao je Petrović i dodao da su u Trebinje stigli zbog blizine Herceg-Novom, odličnih klimatskih uslova i dugoročnije saradnje, te zbog same djece kojoj je potrebna igra i fudbal.

Trebinjci su, prema riječima Petrovića, odlični domaćini, i izjavu za TrebinjeLive iskoristio je i da se zahvali na srdačnom, korektnom i toplom prijemu od strane mladih trebinjskih fudbalera i uprave Leotara. „Trebinjci na Ruse djeluju malo zapanjujuće jer su fizičke propozicije vaših fudbalera idealne. Vaši momci su krupniji, i danas sam objašnjavao djeci iz Rusije da na ovom području žive, maltene, najviši ljudi u Evropi, i to za njih predstavlja atrakciju“, kazao je Petrović i dodao da su u Trebinje stigli fudbaleri sa Fudbalske akademije grada Moskve „Strogino“, koja okuplja najbolje igrače iz cijele Rusije.

Selekcija Moskve se sutra vraća za Rusiju, a prema riječima Petrovića, Trebinjcima će se pokušati revanširati na najbolji mogući način u Moskvi ili u Igalu.

Na inicijativu Rada Petrovića u naš grad je po prvi put od završetka ratnih sukoba stigao i GOŠK iz Dubrovnika. „Prvo smo planirali da napravimo turnir u kojem bi učestovale po dvije-tri ekipe sa ovog područja, Srbije, Rusije, ali ipak nam je na kraju bilo najvažnije da rivali budu jednaki. Dogovor sa rukovodstvom GOŠK-a završen je preko telefona, i izrazli smo želju da bi najidealnije bilo da dođemo u Trebinje jer je i njima i nama blizu“, rekao je Petrović uz pohvalu kadetima Leotara i posebnu zahvalnost Draganu Spaiću Krcku.

Sport je i ovaj put dokazao da je najbolji način za povezivanje između različitih naroda. Tako je po prvi put nakon devedesetih godina na "Police" došla ekipa dubrovačkog GOŠK-a. Trener kluba iz Dubrovnika Josip Papić rekao je za TrebinjeLive da utakmica u Trebinju predstavlja prijateljstvo i druženje, te da je do meča u gradu na Trebišnjici trebalo doći mnogo ranije. "Mi smo nakon devedesetih godina po prvi put u Trebinju, i mislim da će utakmice između dva kluba u budućnosti biti tradicija", istakao je Papić i dodao da je na "Police" stiglo tridesetak fudbalera, te da je fudbal uvijek mirio ljude.

leotar gosk i reprezentacija moskve u trebinju fudbal (1)

Komentarišući trenutno stanje fudbala u zemljama bivše Jugoslavije trener kadetske ekipe "GOŠK"-a kaže da je fudbal prije rata u bivšoj Jugi bio dosta bolji. "Dok sam bio mlad stariji su mi govorili da je nogomet prije bio bolji. Evo sada ja, kada sam u srednjim godinama, ovim mladim nogometašima govorim da je nogomet u bivšoj zemlji bio dosta bolji i kvalitetniji ", kaže Papić, napominjući da je fudbal u današnje vrijeme, bar što se tiče prostora Jugoslavije, na najnižim granama.

U Gošku je, dodaje Papić, igralo nekoliko igrača iz Leotara, Kokić, Zečević, Janković, Đajić. "Današnja utakmica je samo početak uspješne buduće suradnje", rekao je on i zaključio da ne vidi razlog zbog čega se ne bi nastavilo sa saradnjom.

Istog mišljenja je i Mate Petrušić, voditelj omladinskog pogona u NK „GOŠK“. „Sport je uvijek spajao djecu i odrasle i mi smo izrazili želju, kad su nas ljudi iz Igala i Trebinja pozvali, da dođemo, i danas u Trebinju igramo prijateljsku utakmicu. Nadam se da ćemo u budućnosti uspostaviti još bolju suradnju jer su Trebinje i Dubrovnik udaljeni malo kilometara, tako da djeca uvijek mogu dolaziti u oba grada“, rekao je Petrušić i dodao da će upravo sport ponovo spojiti djecu dva grada i stvoriti nova prijateljstva.

Kao i premijerligaš iz Trebinja, ni GOŠK nije u boljoj situaciji, ističe Petrušić i napominje da je u interesu cijelog društva da GOŠK bude bolji i kvalitetniji, te da je mišljenja da je tako kada je u pitanju i Leotar, a sve sa zajedničkim ciljem, da se djeca odvoje od ulice, loših navika i da ih sport usmjeri u pravog čovjeka.

Zadovoljstvo što su ugostili braću po fudbalu nisu krili ni Trebinjci. Trener pionira „Leotara“, Oleg Ćurić, kaže da je do susreta između Goška i Leotara trebalo doći i ranije jer djeca zaslužuju druženje i prijateljstvo. „Nadam se da je ovo tek početak buduće saradnje. Mi u Leotaru smo zainteresovani za nastavak druženja, a čini mi se da je tako i u taboru Dubrovčana. Takođe, svima u omladinskom sastavu Leotara je drago što je Trebinje posjetila i Reprezentacija Moskve. Hvala gospodinu Radu Petroviću na organizovanju ovog lijepog, slobodno mogu reći vrlo važnog događaja za naš grad“, kazao je Ćurić.

Nakon utakmica uslijedilo je zajedničko fotografisanje i druženje.