Preduzeće "Elektrohercegovina" uložila je ove godine u rekonstrukciju i modernizaciju elektro mreže oko 3,5 miliona maraka, čime su znatno poboljšani uslovi snabdijevanja električnom energijom, potvrdio je Srni direktor ovog preduzeća Miroslav Krstović.

struja modernizovanje mreze elektrohercegovina trebinje

Krstović je i za narednu godinu najavio milionska ulaganja u vitalne objekte na području Hercegovine, te podsjetio da je u posljednjih sedam godina na ovo područje investirano više od 20 miliona KM, što je značajno doprinijelo poboljšanju situacije na terenu.

Prema njegovim riječima, tokom ove godine u Trebinju je urađena rekonstrukcija trafostanice "Trebinje dva", sa koje se snabdijeva oko 50 odsto potrošača, a ova investicija iznosila je oko 1.400.000 KM.

"Izgradili smo i potpuno novu trafostanicu u industrijskoj zoni Volujac, te smo uradili mnogo na srednjenaponskim i niskonaponskim mrežama, tako da sva rubna područja u Trebinju imaju uredno snabdijevanje električnom energijom", dodao je Krstović.

On je napomenuo da su implementirana i četiri pilot projekta daljinskog očitavanja i isključenja, i to tri u Trebinju i jedan u Bileći, tako da se u svakom momentu daljinskom komandom sa mreže može da isključi potrošač koji neredovno plaća struju.

"Među investicionim zahvatima je i ugradnja 28 `pametnih reklozera`, gdje se daljinskom komandom štite elektro-mreže i postrojenja i tačno preko distributivnog dispečerskog centra znamo na kom lokalitetu je kvar, što znatno skraćuje vrijeme opravke", istakao je Krstović.

On smatra da bi realizacijom davno kandidovnog projekta "Hercegovački prsten" - 110 kilovoltnog napona, bio znatno riješen problem pojedinih opština koje u zimskim periodima ostaju bez električne energije po nekoliko dana.

Zahvaljujući zajedničkoj investiciji "Elektrohercegovine" i "Hidroelektrana na Trebišnjici", Trebinje ubuduće neće imati problem sa nestankom vode zbog električne energije, jer je urađeno rezervno napajanje sa male brane do "Vrela oka", te izgrađena nova trafostanica čime je trajno riješen ovaj višedecenijski problem.

Govoreći o dugovanjima hercegovačkih potrošača za električnu energiju, rukovodilac sektora za snabdijevanje u "Elektrohercegovini" Dragan Gadža istakao je da dugovanja dostižu do 20 miliona KM, te da se 80 odsto njih odnosi na dugovanja iz ranijeg perioda.

"Najvažnije je što posljednjih godina nemamo problema sa naplatom i da dugovanja ne rastu, već da se smanjuju, što znači da naplaćujemo i neka zaostala", rekao je Gadža.

Kao jedini pravi problem, koji traje već godinama, on je naveo bilećki "Vodovod", koji za utrošenu električnu energiju duguje oko četiri miliona KM, a ne može biti isključen jer spada u kategorije na kojima se ta mjera ne može primijeniti.

Gadža je napomenuo da je zbog toga ovom preduzeću blokiran račun već dvije godine, ali da je efekat minimalan.