HERCEG-NOVI - U okviru obiježavanja 300 godina od podizanja hrama svetog Vaznesenja Gospodnjeg na Toploj hercegnovske crkvene opštine u ponedjeljak su u rezidenciji Ljubibratića na Toploj organizovale prvi kulturno-umjetnički program povodom ovog vlikog jubileja naroda Herceg-Novog i Boke.
Riječ je o promociji novog, dvobroja, časopisa „Sava“, glasnika hercegnovskih Crkvenih opština i filma „Sveti Sava i Boka Kotorska“ autora novinara Perice Đakovića iz Herceg-Novog. U prepunoj sali rezidencije prvo je prikazan dokumetarni film, koji je prošle godine na festivalu medija i režije "Interfer" u Budimpešti dobio prvu nagradu. Kroz film, koji traje osamnaest minuta, a uz odličnu fotografiju, paroh luštički jerej Nikola Urdešić, publiciste Vasko Kostić iz Tivta i dr Goran Komar iz Herceg-Novog kazuju o boravku Svetog Save 1219. godine u Boki.
Analitičkom kazivanju potkrijepljenim istorijskim činjenicama sagovornici autora filma daju svoj doprinos premošćavanju generacijskog jaza koji je izazvan diskontinuitetom u srpskoj nacionalnoj istoriji i vrijednostima srpsta i mjestu Svetog Save i svetosavlja u cjelini. Kod mladih se to može zapaziti i „golim okom“ kako u načinu mišljenja, tako i u nedovoljnom poznavanju, usvajanju i primjenjivanju temeljnih vrijednosti iz nacionalne istorije.
- Ovaj dokumentarni film Perice Đakovića je zaista vrijedan za nas u Novom, pa čak i za naše održanje na ovom parčetu Jadrana. Zato treba pomoći Đakovicu da učini tehniku svoje televizije još boljom. Ne govorim ja o nagradama, on je to zaslužio. Njemu treba pomoći da formira tu tehniku da bi taj posao koji sada radi uspješno još niz godina radio puno kvalitetnije i bolje i da se orjentiše na snimanje što više filmova ovog tipa, da se orjentiše radu na dokumentarne filmove mada on to već i čini širom Crne Gore, Boke i Hercegovine. To je pokušaj da se otrgne od zaborava ono što narod Crne Gore, Boke i Hercegovine nosi u sebi, što zna i prenosi sa koljena na koljeno o sebi i tome ko je i šta je. Mnogo je primjera iz naše neposredne prošlosti kako su nam nedostajale kamere na mnogim mjestima. Ja ću vas posjetiti na 1990. i 1991. godinu, na nešto što ne možemo nikada zaboraviti, kada su Hercegovački Srbi na onim područjima iz kojih smo većina potekli ovdje prisutni prišli svome novome suočavanju sa tragedijom vasijonskih razmjera eshumacijom svoje nejači iz hercegovačkih jama. Znate tada su angažovani određeni ekspertni timovi pa smo vidjeli i sudske ljekare i patologe. Vjerujte u nedovoljnoj mjeri no to što je najviše nedostajalo nama nedostajale su kamere. Mi smo kao narod morali načiniti određene filmske zapise koje su najvećeg kvaliteta da bi sve to pokazali svijetu, rekao je na promociji filma publicista dr Goran Komar i dodao da smo posljednjih nekoliko godina imali sreću da posmatramo Đakovićeve emisije zabavno-dokumentarnog karaktera u obliku serijala „Pisma iz Novog“, kojim je pokazivao grad pod Orjenom u jednom krasnom svjetlu, i zbog toga, kaže Komar, i mi kao srpsko-pravoslavna zajednica moramo biti zahvalni Perici Đakoviću i pomoći taj rad od dugoročne koristi za sve nas.
U drugom dijelu večeri promovisan je drugi broj časopisa „Sava“ je glasnih Hercegnovskih crkvenih opština.
Svojim dolaskom u Herceg Novi ja i moji saradnici došli smo na ideju na oformimo jedan časopis koji bi nas podsjećao na Svetog Savu i koji bi afirmisao svetosavsko nasleđe u Boki a sa sa ciljem da nas sve vraćamo sebi i koji će nas podsjećati šta se dešava u našoj crkvi.Namjena tekstova „časopisa „Sava“je da afirmiše ono svetosavsko u Boki. Moramo da kroz ono što objavljujemo kroz riječi Svetog Save da li mi kao narod još njega razumijemo. I ovaj film brata Perice i časopis“Sava“jeste prije svega edukativno didaktičkog karaktera ima za cilj da učini pojedinca boljim.Mi kao narod volimo da imamo takve stubove takve mrginje. Za nas je presudno važno da imamo naše svetitelje jer su oni zalog naše budućnosti i naše sreće.Mi nijesmo danas narod koji ima visoko razvijenu tehniku ali imamo nešto što je mnogo vrednije ima svetitelje . Pokušali su mnogi do naših dana da ovaj narod ostave bez kompasa da bude ne stado nego krdo jer stado ima pastira.Zato je ovaj film io ovo glasilo koje izlazi svaka dva mjeseca uz list „Dan“. Jer prema riječima oca Radomira Nikčevića, Srbi su dovedeni u neobičnu situaciju da moraju,tako reći, ponovo otkrivati, učiti, doučavati i usvajati temeljne vrijednosti svoje države i nacije, vjere i kulture,,da moraju figurativno rečeno, ponovo „učiti srpski“.Poznato vam je da cijela Crna Gora puna toponima Svetog Save zato je u vremenu kriza dobro da se vratimo Svetom Savi zato je ovaj film i časopis dragocjen i dobio sam blagoslov mitropolita Amfilohija da zajedno sa saradnicima radim na tim projektima zaključio je Nikčević.
-Mi znamo ko je bio naš prvi pisac i prvi učitelj.,prvi prosvetitelj a to je bio Sveti Sava.Kao što smo mi jedini grad u Boki koji zna svoju godinu osnivanja 1382 tako se zna i ime prvog srpskog pisca i prosvetitelja što je paradoksalna situiacija za mnoge druge narode jer se njima nezna taj prvi obrazovni učilac. Danas imamo situaciju da Svetog Savu protjeruju iz škola u Crnoj Gori.U drevna vremena su sveci hodali oko nas i ja sam intimno ponosan štou centro mol mikro kosmosa a to je Boka Kotorska lik Svetog Save koji je ličćno svojom rukom i nogom kročio na ostrvu svetog Arhangela Mihaila i formirao Zetsku epishopiju.U to vrijeme su sveci bili na čelu država a upitaću vas koga danas imamo na čelu država to govorim u genitivu množine da mi se ne zamjeri da mislim na posmodernu šprdnju na ovim našim prostorima nego generalno ko je na ovim našim prostorima i uošte u svetu na čelu država.U početku je svako slovo bilo sveto. I zato dijelo Svetog Savei njegovi sledbenici su galerija istorijskih ličnosti za pamćenje-rekao je na promociji književnik Nikola Malović.
Šta Vi mislite o ovome?