PRESSRS/D. C. - B. K. - Mještani pograničnog mjesta Aranđelovo, koje se nalazi 18 kilometara od Trebinja na samoj granici između Republike Srpske i Crne Gore, prije nekoliko dana uočili su grupu od oko 20 vehabija koji su se prvi put pojavili u istočnoj Hercegovini i odmah unijeli nemir među stanovnike ovog mjesta.
Radikalni islamisti, navodno, žele da pokupuju uništene kuće u selu Skočigrm, koje su nekada naseljavali Bošnjaci, i tu formiraju svoju zajednicu, a time nastave širenje po granicama Republike Srpske.
- Nedavno je u mestu Grančerovo bila sahrana starije žene muslimanske veroispovesti čiji je sin pripadnik radikalnog islamskog pokreta. U njegovom društvu bilo je još nekih 20 vehabija, koji su obišli selo Skočigrm i raspitivali se o vlasnicim srušenih kuća. To selo pre rata naseljavali su Bošnjaci, a sada nema nikoga - rekao nam je meštanin Aranđelova koji nije želeo da objavimo njegovo ime.
Mešatni u strahu
U Aranđelovu su tu vest, kaže on, najpre prihvatili sa nevericom, ali su ih njihove komšije koje su rasute po svetu obavestile da su se pojavili ljudi koji žele kupiti njihova napuštena imanja, a koji nisu poreklom iz tog područja.- Od Bošnjaka koji su nekada živeli u Skočigrmu vehabije su se raspitavale o cenama kuća, ali kako su nama rekli, oni nisu voljni da selo prodaju tek tako bez obzira na visinu ponude. Kako su nam rekli, Bošnjaci koji praktikuju tradicionalni islam nisu u pretrano dobrim odnosima sa radikalnim muslimanima i poznato im je da često dolazi do međusobnih sukoba - dodao je naš sagovornik.
Njegov komšija, koji takođe nije želeo da ga imenujemo, kaže da među stanovnicima Aranđelova, ali i meštanima sela Nudola koje se nalazi u Crnoj Gori, postoji određena doza straha.
- Nikome nije svejedno kada čuje da u BiH postoje teroristi, a možete zamisliti kako je nama ovde kada smo dobili informacije da vehabije žele sagraditi svoju bazu. Ovaj kraj je izuzetno miran i nije nam nimalo prijatno kada znamo da bi se sve to verovatno promenilo kada bi ga naselili pripadnici pokreta od kojeg strahuje celi svet - kaže stanovnik Aranđelova.
U Skočigrmu danas nema stanovnika, a od porušenih kuća jedino je obnovljena džamija koja je otvorena u avgustu 2010. godine. Treba dodati da je taj kraj posebno pogodan za ilegalne prelaske u Crnu Goru pošto postoji veliki broj šumskih staza i puteva koje su u ratnim godinama koristili šverceri.
Ministarstvo unutrašnjih poslova RS početkom godine objavilo informaciju o lokacijama gde su primećeni pripadnici vehabijskog pokreta. Pored Srebrenice locirani su i u opštinama Kozarska Dubica, Novi Grad, Prijedor, Gradiška, Prnjavor, Teslić, Banjaluka, Kotor Varoš, Doboj, Bijeljina, Zvornik, Bratunac, Srebrenica i Vlasenica. Takođe, prema analizi američkog instituta za međunarodnu politiku "Gejtston", objavljenom u oktobru, osim u BiH, pripadnici radikalnog islamskog pokreta sele se i u Makedoniju, Crnu Goru i u Srbiju. PRESS RS
Šta Vi mislite o ovome?