Čelnicima opštine Ljubinje toliko je dozlogrdilo u ovoj državi da planiraju da narod pozovu na referendum, na kojem bi odlučili da se pripoje Crnoj Gori!
Ukoliko bi ova ideja bila pretvorena u djelo, bio bi to prvi slučaj bijega jedne opštine u drugu državu na ovim prostorima.
Da u ovoj istočnohercegovačkoj opštini smještenoj u pograničnom pojasu prema Crnoj Gori ozbiljno razmišljaju o ovom nesvakidašnjem planu, "Glasu Srpske" je rekao načelnik Ljubinja Vesko Budinčić iz Srpske demokratske stranke.
Načelnik sa najdužim stažom na toj poziciji u Republici Srpskoj, koji uskoro treba da preuzme i četvrti uzastopni mandat, kaže da ni on ni narod više nemaju strpljenja da čekaju.
- Godinama smo čekali u nadi da će doći bolja vremena. Na Ljubinje su, međutim, svi zaboravili. Od kada sam načelnik opštine, niko sa viših nivoa vlasti nije nas ni posjetio, a kamoli ponudio pomoć - kaže Budinčić.
To je, dodaje Budinčić, probudilo ideju da raspišu referendum na kojem bi se građani izjasnili da li da nastave da žive u istoj državi ili da se utope u Crnu Goru.
- Našu ideju podržavaju mnogi građani, jer za njih niko u ovoj zemlji neće da zna. Stanovništvu je siromaštva preko glave i ubijeđen sam da bismo dobili njihovu podršku na referendumu. Uostalom, mi gravitiramo ka Crnoj Gori i u svakom pogledu nam je najbliža - kazao je Budinčić.
Najave iz Ljubinja iznenadile su predstavnike Ministarstva uprave i lokalne samouprave RS.
- Takav zahtjev iz opštine Ljubinje nismo primili, a njihove želje ne želimo da komentarišemo - istakli su u Ministarstvu.
Uporište za svoju ideju u Ljubinju vide u Zakonu o referendumu i građanskoj inicijativi RS koji je na snazi od 2010. godine.
Prema odredbama tog zakona, Skupština opštine odluku o raspisivanju referenduma donosi većinom glasova ukupnog broja odbornika.
Prijedlog za raspisivanje opštinskog referenduma mogu podnijeti trećina odbornika, načelnik ili gradonačelnik, najmanje deset odsto birača upisanih u birački spisak opštine, odnosno grada ili 3.000 birača, ako je u birački spisak opštine, odnosno grada upisano više od 30.000 birača.
U Zakonu piše da, u slučaju da se građanskom inicijativom traži promjena Ustava, zakona, drugih propisa i opštih akata iz nadležnosti Narodne skupštine RS, lista potpisnika inicijative mora da sadrži najmanje 3.000 potpisa građana.
Poljoprivreda
U Ljubinju živi oko 5.000 stanovnika, koji se uglavnom bave poljoprivredom. Posljednjih godina i ta grana je zamrla, jer nema organizovanog otkupa proizvoda. Na području Ljubinja prije rata je bilo razvijeno stočarstvo, ali je i ono palo na niske grane, dok nekada poznati voćarski kraj ima tek pokoju omanju plantažu. GLAS SRPSKE
Шта Ви мислите о овоме?